Paulus'un Yeni Ahit'in yaklaşık üçte birini oluşturan mektupları, günümüze ulaşmış en eski Hıristiyan metinleridir.

Gentiles'e (Yahudi olmayan halklar) Hıristiyanlığı yayma görevini üstlenen ve tanrısal elçilik unvanını alan Paulus'un, yaşamının en zorlu yıllarını geçirdiği Küçük Asya'nın (Asia Minör) seçkin kentlerinin halklarına yazdığı Mektuplar, içeriği, hitap biçimi, anlatım tarzı açısından incelendiğinde, hem Paulus'un iç dünyası, hem de o dönemde yaşayan halkların inançları, düşünceleri ve yaşantıları hakkında canlı bir tablo oluşturur. Novum Testamentum'da (Yeni Ahit) yer alan, Lucas'ın Actus Apostolorum (Elçilerin İşleri) metninden kimi bölümler ve Paulus'un Galatia, Ephesus, Colossae'da yaşayan halklara yazdığı mektuplardan oluşan bir seçki böyle bir tablonun görünür kılınmasını sağlar. Bu amaçla yola çıkılarak hazırlanan bu çalışma, Novum Testamentum'un ilgili bölümlerine kültürel tarih ve yazınsal bir bakış açısıyla yaklaşmakta, üç kutsal görev gezisi çerçevesinde karşılaşılan dünyayı, halkları, düşünce ve inanç savaşımlarını orijinal dilinde Latince'nin yanı sıra Türkçe çevirileriyle de dillendirmektedir.

Çevirilere bütün olarak bakıldığında, inancı uğruna Anadolu'nun geçit tanımayan zorlu yollarında, kısıtlı olanaklarla dağlar, denizler aşan Paulus'un adeta haritası çıkarılabilecek kadar açık bir anlatımla ifade edilen antik çağ yolculuğunun aslında içsel bir yolculuk olduğu, kişisel duygulanımların en samimi itirafları olan mektuplarının güçlü söylevler, sevinçler, kızgınlıklar, mucizeler ve hüzünler içeren satırlarının hem kendisinin hem de iletişim kurduğu halkların trajedisi olduğu anlaşılır.

Bu seçki hazırlanırken temel alınan kaynak, Novum Testamentum, Vulgatae Editionis - Sixti V. et Clementis VIII Pontt. Maxx. Roma, 1776, künyeli Yeni Ahit'tir. Bu metinden, çalışmanın amacına uygun olarak seçilen bölümler, Paulus'un Ierusalem'den başlayan ve Graecia'yı kapsayan Kutsal Görev Gezileri ve son yolculuğu olan zorunlu Roma seyahatini de içeren Lucas'ın Actus Apostolorum metninin 9.1-31; 13.-28. bölümleri ve Paulus'un Anadolu'nun eski halklarından Galatia, Ephesus ve Colossae'da yaşayanlara yazdığı Ad Galatas (Galatialılara Mektup); Ad Ephesios (Ephesuslulara Mektup); Ad Colossenses (Colossaelılara Mektup) başlıklı mektuplardır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789758293445
Yayın Tarihi :2003-07-01
Yayın Dili :Türkçe - Latince
Baskı Sayısı :256.Baskı
Sayfa Sayısı :256
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :140 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Çiğdem Dürüşken
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler