Format Kitap
Barkod 9789757622406
Yayın Tarihi 1996-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 216
Kapak Ciltli
Kağıt 2.Hamur
Boyut 200 X 275

Emeği Geçenler :
Yazar   : Zeynep Ahunbay
Çevirmen   : Deniz Mazlum, Kutgün Eyüpgiller

Prof. Doğan Kuban,8 Nisan 1926'da babası Albay Bahattin Kuban'ın Fransız Harp Akademisi'nde öğrenim görmek için bulunduğu Paris'te doğmuştur. Ankara Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesine girmiş ve 1949 da Yüksek Mühendis Mimar diploması almıştır. Askerlik görevini tamamladıktan sonra İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Rölöve Kürsüsü'ne asistan olarak atanmış ve akademik yaşamının bundan sonraki yıllarını aynı fakültede geçirmiştir. Kuban'ın ilk bilimsel çalışması Paolo Verzone'nin danışmanlığında tamamladığı Osmanlı Barok Mimarisi Hakkında Bir Deneme konulu yeterlik tezidir.1954 yılında Osmanlı Dini Mimarisi'nde İç Mekan Teşekkülü-Rönesans'la Bir Mukayese adlı teziyle doçent olmuştur.

1962 yılında Fulbright bursu ile ABD'de Michigan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde konuk öğretim üyesi olarak ders vermiş,1963 yılında Harvard Üniversitesi'nden burs alarak Washington'da Dumbarton Oaks Bizans Araştırmaları Merkezi'nde bir yıl süreyle Anadolu'daki Hıristiyan Yapıları Katalogu üzerinde çalışmıştır.1964'de yurda dönen Kuban,1965'de Anadolu Türk Mimarisinin Kaynak ve Sorunları adlı çalışmasıyla profesör olmuştur.

Doçentliğinden başlayarak emekli olduğu 8 Nisan 1993 tarihine kadar geçen süre içinde sırasıyla İTÜ Mimarlık Tarihi ve Rölöve Kürsüsü, Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü, daha sonra Restorasyon Anabilim Dalı Başkanı olan Kuban,1971-77 yılları arasında İTÜ Senatosu üyesi olmuş,1974-77 yıllarında da İTÜ Mimarlık Fakültesi dekanlığı yapmıştır.

1990 yılında 'TMMOB Mimarlar Odası Mesleğe Katkı' ödülünü alan Prof. Kuban'a aynı yıl Kültür Bakanlığı tarafından da 'Kültürel Mirasın Korunmasına Hizmet Ödülü' verilmiştir. Prof. Doğan Kuban, yine 1990 yılında 'İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü Enstitü Muhabir Üyeliği'ne,1994 yılında da 'Amerikan Mimarlar Enstitüsü Şeref Üyeliği'ne seçilmiştir.

Türkiye'de mimarlık tarihi, restorasyon ve kentsel koruma konularındaki öncü yayınları, yetiştirdiği bilim adamları ve kurumlaşma çalışmaları ile değerli hizmetler veren. Prof. Doğan Kuban'ın bir çok eseri uzun yıllar önce yazılmalarına karşın, hala tazedir ve aranılır yapıtlar olma niteliklerini korumaktadır. Prof. Kuban, bilimsel çalışmalarının yanısıra İstanbul ve İstanbul dışında bir çok anıt ve tarihi kentin korunması için uğraş vermiştir.

devamını oku..
50.00
Liste Fiyatı : 50.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim