Format Kitap
Barkod 9786055809232
Yayın Tarihi 2016-12-02
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 122
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Talat Parman

Gelecek yıl yüzüncü kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Sigmund Freud tarafından kurulan Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA). Psikanalizin gelişiminin ve psikanaliz geleceğinin kuşaklardan kuşaklar aktarımının garantörü olmuştur. Birliğin yüzyıllık geçmişi üzeride yazılacak çok şey var elbette. Ancak burada geçtiğimiz temmuz ayında Şikago'da düzenlenen Uluslararası Psikanaliz Birliği'nin 46. Kongresi'nden yola çıkarak bazı önemli noktalar üzerinde duracağım. İki yılda bir yapılan Uluslararası Psikanaliz Kongrelerinin sonuncusunun teması Convergences and Divergences yöneşmeler ve ayrışmalar dı. Kongreye de başkanlık eden IPA başkanı Brezilyalı psikanalist Claudio Eizirik açılış konuşmasında, yöneşmeler ve ayrışmaların dört yıllık başkalığında ona yön veren ilkeler olduğunu açıkladı. Gerçekten de Eizirik yönetiminde 33 ülkeden
yaklaşık on iki bin psiknalalisti bir araya getiren bu dev kurum, farklılıkların yanında benzerliklerin de altınının önemle çizildiği bir dönem geçirdi.

Uluslararası Psikanaliz Birliği farkı psikanalitik yaklaşımları, farklı kurumsal ve uygulama modellerini yüzyıl boyunca bir çatı altında toplamayı başarmış köklü bir kuruluştur. Ancak birliğin bu uzun tarihinin, içnde yaşanılan dünyanın geçirdiği değişimler göz önüne alınmadan okunması olanaksızdır. Dünyanın geçirdiği iki büyük savaş dönemi ve son yirmi yılda ortaya çıkan büyük değişimler, IPA'nın Gelişimini ve büyümesini şüphesiz bir hayli etkilemiştir. Birliğin başkanları da ekipleriyle birlikte IPA'nın bu değişimlere ve gelişimlere uyum sağlaması için çabalamışlardır. Örneğin son dönemin başkanlarından Otto Kernberg, Sovyet bloğunun dağılmasının ardından psikanalizin Doğu Avrupa ülkelerin de gelişimini sağlayacak adımlar atmıştır.

devamını oku..
Etiketler : Psikoloji
Kategori : Genel Konular
18.00
Liste Fiyatı : 18.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 7 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim