Ödüllü Rakı Ansiklopedisi'nin yayın yönetmeni Erdir Zat, rakıyı hem bir içki hem de Türkiyeli bir muhabbet kültürünün temeli olarak tüm dünyaya tanıtan bir kitap kaleme aldı. Murat Belge, Raşit Çavaş, Bahattin Yücel ve Vefa Zat'ın içerik danışmanlığını yaptıkları kitabın önsözünü de yine Murat Belge yazdı. Mey İçki'nin desteğiyle Overteam Yayınları tarafından yayınlanan Rakı: The Spirit of Turkey İngilizce'ye Bob Beer tarafından tercüme edildi.

Rakı hakkında kaleme alınan ilk İngilizce kitap olma özelliği taşıyan Rakı: The Spirit of Turkey, beş bölümden oluşuyor. Rakı Culture başlığını taşıyan ilk bölümde rakı içilen mekanlar, tarihin ünlü rakı severleri, rakının Türkiye'nin kültürel hayatında nasıl bir önemi olduğu özetleniyor. The Origins of Rakı başlıklı bölümün konusu rakının tarihi kaynakları. The Meyhane başlığı altında, rakı içilen mekanların karakteristik özelliklerinin ve ünlü temsilcilerinin yanı sıra, rakıya ilişkin yasal düzenlemelerle, bu düzenlemelerin gündelik hayata nasıl yansıdığına dair anekdotlar yer alıyor. The Çilingir Sofrası'nın konusu kaçınılmaz olarak mezeler... Rakı etrafında şekillenen mutfak kültürünün özellikleri ve özgünlükleri tanıtılıyor bu bölümde. Rakı as a Spirit bölümünün konusu ise rakıyı benzersiz kılan üretim ve sunum inceliklerinin yanı sıra, bu içkinin ticari tarihi...

İngilizce bilen okura, rakıya dair bilmek isteyebileceği her şeyi yine rakıya yaraşır bir dille aktarmayı hedefleyen Rakı: The Spirit of Turkey, Türkiye'nin kültürel tarihine ve gündelik yaşam bilgisine dair derinlikli bir perspektif sunuyor. Yüzlerce kaynaktan derlenen anekdotlar ve kullanılan bol miktarda görsel malzemeyle kitap, Türkiye hakkında eğlenceli bir rehber olarak da okunabilir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054588053
Yayın Tarihi :2012-10-11
Yayın Dili :İngilizce
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :206
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :225 X 285
Emeği Geçenler :
Yazar   : Erdir Zat
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler