Elinizdeki Rus Devriminin Çöküş Nedenleri başlığını taşıyan metnin önemi, bunun, Emma Goldman, Sovyetler Birliği´ni terk ettikten sonra, Sovyetler Birliği konusunda, onun tarafından yazılmış ilk metin olmasıdır...

Broşür, başta da belirttiğimiz gibi, My Disillusionment ten bile eski olmasıyla, Sovyetler Birliği üzerine yazılmış ilk radikal ve devrimci eleştiri unvanını hak etmektedir.
Bu kısa broşürün önemi, o zamanki Sovyetler Birliği hakkında birinci elden, canlı gözlemlerin, son derece ilginç saptamaların yanı sıra, buradan da gelmektedir. Bu bir yana, bu kayıp broşürü, Emma Goldman külliyatçılarına, 85 yıl sonra, Türkçe bir çeviriyle anımsatmanın, çevirmen ve yayıncı için bir övünç olduğunu belirtmeden geçmek haksızlık olurdu.
Gün Zileli

Emma Goldman´ın en önemli özelliklerinden birisi derin bir adalet duygusuna sahip olmasıdır. Adaletin ihlal edildiği, insan onurunun ayaklar altına alındığı her yerde Emma Goldman, başına neler geleceğini dikkate almaksızın, haksızlığa karşı protestoda bulunmak için ateşli konuşmalarla ortaya çıkmaktaydı. Ve kendi eyleminin sonuçlarından başkalarının zarar görmesine hiçbir zaman izin vermiyordu; yaptıklarının tüm sorumluluğunu üstlenmeye her zaman hazırdı.
Rudolf Rocker

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789759051525
Yayın Tarihi :2008-06-02
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :80
Kapak :
Kağıt :
Boyut :14 X 21
Emeği Geçenler :
Yazar   : Emma Goldman
Çevirmen   : Yakup Coşar
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler