Ahmet Refik Altınayın Geçmiş Asırlarda Osmanlı Hayatı başlıklı bir dizi halinde Kitaphane-i Hilmi tarafından 1915-1927 tarihleri arasında yayımlanan on altı eserini Tarihe Yolculuk adını verdiıimiz dizimizle okurlarımızla buluşturuyoruz. Altınayın Samur Devri (1049-1059) adlı eserinin ilk baskısı 1927 yılında yapılmıştır.
Sultan İbrahimin 1640-1648 yılları arasında süren saltanatı sırasında Dördüncü Muradın katı yönetimine nazaran daha serbest bir idare hüküm sürmüştür. Kitabına Dördüncü Muradın vefatıyla başlayan Altınay da tahta çıkan Sultan ıbrahimin deli olduıu yönündeki rivayetleri destekliyor:
Sultan Muradın yerine geçen de onun kadar zalim ve belki ondan fazla olarak, akılsız ve anlayışsız bir deliydi.
Altınay, Sultan İbrahimin yaşamını ve sekiz yıl süren saltanatını ilgi çekici
bir üslupla anlatıyor. Kitabın başlığına da taşıdığı,
Sultanın samur kürk merakından Yeniçeri Ocaıı aıalarının isyanına kadar tarihsel olaylar ile rivayetlere dayanan yönlerini bir arada aktaran Altınay, kitabının ilk sayfasında bu konuları alt başlıklar olarak sunuyor: Dördüncü Muradın Vefatı, Sultan ıbrahimin Mahbesten Çıkarılması, Kösem Valide, Sarayda Cinci Hoca,
Sultan İbrahimin Cinnetleri,Telli Haseki-Şekerpare, Samur ve Amber Vergisi, Ağaların isyanı,Sultan İbrahimin Hali ve idamı.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753332460
Yayın Tarihi :2020-07-07
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :311
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ahmet Refik Altınay
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler