Sermayenin Adaleti, bugünlerde, siyasette ve akademide pek de itibar görmeyen bir toplumsal sınıfı, emeği, pek de itibar görmeyen bir coğrafyada, azgelişmiş bir ülkede, Türkiye´de ve pek de itibar görmeyen bir yöntemle, ekonomi politik yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır.

Kitap, üç bölümden oluşmaktadır. Emek Sürecinin Örgütlenmesi adını taşıyan birinci bölümde, Türkiye´de son dönem emek süreci örgütlenmesi ve bu konuda yapılan çalışmalar incelenmektedir. Bir Baskı Aracı Olarak Emek Piyasası adını taşıyan ikinci bölümde, Türkiye emek piyasası, yapısı, işleyişi, içerdikleri ve dışladıkları ile merkeze alınmıştır. Sosyal Politikanın Dönüşümü adını taşıyan son bölümde, Türkiye´de sağlık ve sosyal güvenlik gibi sosyal politikanın temel alanlarındaki dönüşüm irdelenmektedir.

Kitap emek-sermaye ilişkisinde, sermaye mantığı üzerine odaklanmıştır. Sermayenin Adaleti, bu sermaye mantığının toplam etkisini ifade etmektedir. Sermayenin Adaleti, emeğin sefaletidir zira. Emek çalışmaları, siyaset biliminden sosyolojiye, hukuktan iktisada farklı alanları yatay kesen bir hat olarak tanımlanabilir ve bu hattın en uzun mesafe katettiği toprak kuşkusuz sosyal politika toprağıdır. Sermayenin Adaleti´nin, tüm bu disiplinlerde sürece müdahale etmek isteyen herkese faydalı olacağına inanıyoruz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789759051532
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :240
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Gamze Yücesan Özdemir;Ali Murat Özdemir
İlgili Eserler