Aynı zamanda, aynı yerde, aynı kimlikte bir araya gelen iki ayrı Amerikalı Yahudi yazar Philip Roth. Ve onların birbirleriyle olan çatışması
Romanın ana karakteri Philip Roth gerçekte olduğu gibi başarılı bir yazardır ve yine gerçekte olduğu gibi 1988 yılında tanınmış yazar Aharon Appelfeldle görüşmek üzere İsraile gider. Aynı tarihlerde Philip Roth adında ve kendisini tanınmış bir yazar olarak tanıtan bir başkası da İsrailde birtakım karanlık ilişkilere girip çıkmaktadır.
Yazarın Pipik adını taktığı bu ikinci Philip Rotha göre, Yahudi sorununun yegâne çözümü, Yahudilerin Arap tehdidinin hiçbir zaman kalkmayacağı İsraili terk edip Avrupaya dönmesidir. Şayet Yahudiler bunu başarabilirlerse, Avrupalılar sevinç içinde, Yaşasın, Yahudilerimiz geri döndü! diye haykırıp onları bağırlarına basacaktır. Yahudi Sorununun nihai çözümü de budur!

Amerikalı yazar Philip Rothun romanları içinde Shylock Operasyonu en deneysel olanıdır. PEN/Faulkner Ödülünü de alan bu roman beklentileri hızla yükseltiyor ama hemen ardından bizi yine başladığımız noktaya getiriyor.
Shylock Operasyonunda, gerçek karakterlerle hayali olanlar, gerçek olaylarla yazarın başından geçtiği iddia edilen olaylar iç içe geçmiş bir kurguyla anlatılıyor. Yazarın sürükleyici dili sayesinde kendinizi inanılmaz bir maceranın ortasında buluyor ve aynı zamanda roman boyunca Yahudi diyasporası, Siyonizm, antisemitizm, Filistin hakkında düşünmeye başlıyorsunuz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755395517
Yayın Tarihi :2010-11-05
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :414
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Philip Roth
Çevirmen   : Aysun Babacan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler