Umberto Eco'nun yeni romanı: Kötü gazetecilik konusunda bir rehber


Tam bir ?kaybeden olan Colonna (50), gazeteci Simei'den iyi bir iş teklifi alıyor: ?Yazı işleri sorumlusu ya da benzeri bir şey sıfatıyla bir yıl boyunca bir günlük gazete için hazırlanan 12 ?sıfır sayıyı yönetecek ve ?asla çıkmayacak olan bir günlük gazetenin hazırlanışıyla geçen bir yılın öyküsünü anlatan bir kitap yazacak.

Patron Vimercate, bu gazete sayesinde ?finans ve politika dünyasının güzel salonunu rahatsız edebileceğini kanıtladıktan sonra, olasılıkla bu güzel salon ona bu düşünceden vazgeçmesini rica edecek, o da Yarın tasarısını bir kenara kaldırıp güzel salona giriş yapma iznini koparmış olacak.

Teklif sahibi Simei'nin de kendi planı var: ?her şey suya düşerse kitabı yayımlarım. Bomba gibi patlayacak ve yayın hakkı adına bana belli bir gelir sağlayacaktır. Ya da, olur ya, birileri yayımlamamı istemez ve bana bir total verir. Net.

Olaylar böyle başlıyor ve Eco gözde konuları aracılığıyla İtalya'nın 50 yıllık tarihini yeniden yazıyor: Gladio, bir Papa'ya suikast, başka bir Papa'nın öldürülmesi, hükümet darbeleri, gizli servislerle terör örgütlerinin karmaşık ilişkileri... Ve bir soru: Acaba Mussolini sağ mı?

Yazar hakkında:
Umberto Eco (1932), biliminsanı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür kimliğiyle 20. yüzyılın en önemli düşünce insanlarınsan biridir. Dünya kamuoyunun gündemine 1980'de çıkan ilk romanı Gülün Adı ile giren Eco'nun romanlarının ve bilimsel kitaplarının pek çoğu Türkçede de yayımlandı. Baudolino (2003), Kraliçe Loana'nın Gizemli Alevi (2005) ve Prag Mezarlığı (2011) adlı romanları ile Güzelliğin Tarihi (2006), Çirkinliğin Tarihi (2009) adlı incelemeleri de Doğan Kitap yayınları arasında çıktı.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050929751
Yayın Tarihi :2015-10-07
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :176
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Umberto Eco
Çevirmen   : Eren Yücesan Cendey
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler