Sağlık Tezi tekelci piyasa koşulları içinde varlık gösteren kapitalist sağlık sistemi eleştirisini ve onun karşısına eşitlikçi, insanı merkeze alan, sömürüsüz, kısaca sosyalist bir alternatifi teorik düzeyde geliştirme sorumluluğuyla hazırlanmıştır.
Türkiye sosyalist hareketinin bu tür çalışmalara öteden beri mesafeli yaklaştığını biliyoruz. Genel düşünce olarak sosyalist hareket bizimki gibi alan çalışmalarını siyaset dışı, teknik çalışmalar olarak değerlendiriyor ve önceliğin bizim pür siyaset olarak adlandırageldiğimiz partili mücadelenin örgütlenmesi, sınıf sömürüsünün çeşitli görünüş biçimleri, güncel deyimiyle iç politika olarak nitelenen alanlara verilmesi gerektiğini vurguluyor.

Ancak son bir iki yıldır bu mesafenin aşılmaya çalışıldığını da izliyoruz. Bizim düşüncemiz hep, sosyalist teori ve hareketin, yaşamın her alanındaki kapitalist sistem eleştirisi ile birlikte, bunun karşısında eşitlikçi, bilimsel, sömürünün ortadan kaldırılmasını hedefleyen ya da bu temel ilkelere denk gelen alternatif bir sistem önerisini geliştirmesinin zorunlu olduğu yönündeydi. Aksi taktirde zaten bütünlüklü bir sosyalist programın üretilebilmesi olanaksızdır. Programsız ise, bırakın kitleselleşmeyi, kadro oluşturmak ya da kadro toparlamak bile mümkün olmaz.

Altı sene aradan sonra, yeni eklerle, bu çalışmayı ikinci baskıyla okuyucuya sunuyoruz. Kitabın hedeflediği iki tür okur kategorisi bulunuyor. İlki sağlık sektöründeki sorunların aşılmasında bilimsel bir sistem önerisinin geliştirilmesinin gerekliliğine inananlar, ikincisi ise Türkiye´deki sosyalist birey ve çevrelerdir. Kitabın yazarları her iki kategori ile de paylaşabilecekleri şeyler olduğu düşüncesindeler ve savundukları tezin kolektif-örgütlü eleştiri-sahiplenme süreci ile zenginleşip-yaşama geçme şansı bulabileceğinin de farkındalar

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789754310153
Yayın Tarihi :1998-12-30
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :144
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : İlker Belek
Çevirmen   : Erhan Onuroğulları,hamza-fatma Ardıç Nalçacı
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler