Dilbilgisi Tatlı bir Şarkı’dır (La grammaire est une chanson douce, 2001), Dilek Kipinin Şövalyeleri, (Les Chevaliers du Subjonctif, 2004), Aksanların başkaldırısı, (La Révolte des accents, 2007), Haydi dans edelim mi? (Si on dansait?, 2009) adlı eserlerden sonra Sözcüklerin türetimi, La fabrique des mots çalışmasıyla Erik Orsenna Fransız dilbilgisi diyarında yolculuğunu sonlandırır.

Camille Chevrillon, 2011 yılında mezun olduğu Paris Dekoratif Sanatlar Ulusal Yüksek Okulu’na yönelmeden önce Oliviers de Serres Okulu ve Sèvres Atölyesinde eserlerini ortaya koyar.

Gelişen kitle iletişim araçlarıyla birlikte dünya, insanların parmaklarının ucunda, küçük bir köy haline gelmiştir. Ülkeler arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesiyle toplumsal bir anlaşma sonucu oluşan kodlar bütünü olan birden fazla dil öğrenilmesi önem kazanmıştır. Günümüzde toplam 29 ülkede resmi dil olarak kullanılan Fransızca, ortalama frankofon sayısı 129 milyon olduğu tahmin edilmekte. Birçok uluslararası kurum ve kuruluşlarda, hatta Avrupa Birliği ve NATO’nun İngilizce ile birlikte resmi dil olarak Fransızca kullanılmaktadır. Ülkemizde ise Osmanlı imparatorluğunda 18.yüzyılda başlayan Fransızca eğitimi ve öğretimi, 3 kasım 1839 tarihindeki Tanzimat Fermanı ile hız kazanmıştır. Günümüzde bile Fransızca öğrenmek ve konuşmak bir ayrıcalıktır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786258430462
Yayın Tarihi :2022-05-20
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Sözcüklerin Türetimi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :125
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Erik Orsenna
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler