Tarih Boyunca Türklerde Gökbilim başlıklı bu kitap, 8. yüzyıldan itibaren Doğu´da yeniden yükselişe geçen bilimin ve özellikle de gökbilimin tarihçesini sunuyor.
Bu kitap, bilim dünyası, Kepler´e kadarki süreçte, gökbilimle ilgili ne biliyorsa esas olarak Doğu´ya, daha doğrusu Türk bilimcilerine borçlu olduğunu başarılı bir şekilde kanıtlamakta; aynı zamanda hem Türklerin gökbilime katkılarını birinci elden kaynaklara dayanarak göstermeyi hedeflemekte, hem de bu alanda şimdiye kadar yapılan çalışmaları özetleyen bir derleme niteliğindedir.
Kitap üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, Osmanlı öncesi Türklerde gökbilim; İkinci Bölüm, Osmanlı Dönemi´nde gökbilim ve Üçüncü Bölüm ise Türkiye Cumhuriyeti´nde gökbilim çalışmalarına ayrılmıştır. Ayrıca Türkiye´de 1923´ten günümüze Türk gökbilimi üzerine yapılan çalışmalar da Üçüncü Bölüm´ün sonuna eklenmiştir.
Yazar kitabın sonuna, gökbilimle ilgili araştırma yapmak isteyen okur ve öğrencilerin çalışmalarını kolaylaştırmak için derli toplu bir kaynakça da eklemiştir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753435383
Yayın Tarihi :2008-09-12
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :296
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yavuz Unat
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler