Tarih ve Tekerrür, Karatani'nin, çoğunluğu Batı'da Soğuk Savaş'ın sona ermesini, Japonya'daysa Şowa imparatorunun ölümünü takip eden çalkantılı dönemde kaleme aldığı yazıları bir araya getiriyor. İlk bakışta sadece Japonya'yla ilgiliymiş gibi görünen bu yazılar, yazarın deyişiyle esasen devletin ve sermayenin döngüsel doğasına dair olduğundan tek bir ülkenin ve belli bir dönemin sınırlarını aşıyor. Tarihin incelenmesinin sebebi aslında tam da bir kez olup biten bir fenomen olmaması ve tekrarlanma olasılığını muhafaza etmesidir, diyen Karatani'ye göre asıl mesele, geçmişteki olayları tek tek ele almaktan ziyade tarihteki tekrar örüntüsünü görebilmek.
Kitabın özellikle Türkiyeli okurlara hitap edecek bir yönü ise, Asya ile Batı arasında kalan Japonya'nın her daim tedirgin konumunun bizler için son derece tanıdık olması. Kitabın Türkçe basımı için yazdığı önsözde Karatani'nin Japonya'da yaşanan ideolojik çatışmalara dair belirlemeleri, ülkemizde olup bitenlere de ışık tutacak nitelikte.

Kitapta ayrıca Kenzaburo Oe, Yukio Mişima ve Haruki Murakami gibi çağdaş Japon edebiyatının önemli yazarlarına dair derinlikli analizler de yer alıyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753429061
Yayın Tarihi :2013-03-28
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :240
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 205
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kojin Karatani
Çevirmen   : Erkal Ünal
Editör   : Özde Duygu Gürkan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler