Format Kitap
Barkod 9789752466333
Yayın Tarihi 2020-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 10.Baskı
Sayfa Sayısı 336
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Sami Önal
Dizgici   : Nevin Azakoğlu
Hazırlayan   : Nevin Azakoğlu


Büyük yazarlar ve büyük askerler savaş gerçeğine farklı bir açıdan yaklaşıyorlar. Ziya Yergök de bu kategoride yer alıyor. Kitabında hamaset yok, yalan yok, propaganda yok, abartma yok. Ruslara karşı canını dişine takarak savaşıyor ama gözlemleri tarafsız... Enver Paşa'nın yanlışlarını tek tek sergiliyor.
Zülfü Livaneli: Vatan Gazetesi, 22/2/2006

Evet, Okunması gereken bir kitap... Nerelerden geçip bugünlere ulaştığımızı bilmemiz için, Ziya Yergök gibi özverili insanlara ne denli borçlu olduğumuzu anlamamız için...
Oktay Akbal: Cumhuriyet, 08/1/2006

Esaret bile Sarıkamış'tan daha iyiydi. Daha başlamadan kaybedilmiş bir savaşı anlatıyor Yergök. Anlatırken de yapılan yanlışları dürüstçe ortaya koyan ve eleştiren, askerlerin psikolojisine ve insan yönlerine önem veren, yaşanan çaresizliği süsleyip çarpıtma çabası gütmeden savaşın sefilliğini bütün çıplaklığıyla ortaya koyan bir yaklaşım sergiliyor.
Zeynep Aksoy: Radikal Kitap, 06/1/2006

Sarıkamış olayı, Sami Önal'ın da Önsözde değindiği gibi, ülkemizin yakın tarihinde yaşanmış gerçek bir felaketti. Bir yaşamın hüzün ve acı veren yanları bu kitapta bir fotoğraf gibi karşıma çıktı. Yüreğimde derin bir sızı hissettim. İçim acıdı!
Hikmet Çetinkaya: Cumhuriyet, 11/1/2006

Ziya Yergök'ün anıları birçok bilinmeyeni gün ışığına çıkarıyor.
Öner Ciravoğlu, Cumhuriyet, 09/11/2005

Sarıkamış'tan sonra savaş sonrası travması o kadar büyük olmuştur ki, dönenler hiç konuşmadığı gibi çok az subay anılarını tutmuştur. Bazı anılara Ruslar tarafından el konulmuş, bazı anıları yazanlar hayatını yitirdiği için yerine ulaşmamış, bazı anılar tutanlar tarafından tekrar okumaya bile cesaret edemedikleri için sandıklarda torunlara kalmıştır. Kimi Sarıkamış anılarının halen sahaflarda keşfedilmeyi bekliyor olması bana utanç verdiği için, Ziya Bey'in torunlarına ve anıları günümüz yazısına çeviren Rahmetli Sami Önal'a minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Prof. Dr. Bingür Sönmez, 11.09.2019
Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucu Başkanı

devamını oku..
Kategori : Tarih
% 10
indirim
30.60
Liste Fiyatı : 34.00
Kazancınız : 3.40
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %10 indirim