Bir müzik sisteminde ana ses dizisinin ne olduğu veya ne olması gerektiği meselesi, o müzik sisteminin temel konularından biridir. Müzik ses sistemini, müziğin en temel meselelerinden biri olarak kabul edersek, müzikte ana dizi konusunu da ses sisteminin önemli meselelerinden biri olarak ele alabiliriz. Bir müzik sisteminin doğru bir temele oturması ve müzik teorisi ile müzik pratiğinin birbirine uyumunun azami düzeyde sağlanabilmesi için yukarıda belirtilen temellerin sağlam bir şekilde atılmış olması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu kitabın konusunu oluşturan Türk Müziğinde ana ses dizisi için Türk Müziğinde bir ana dizi şart mıdır sorusundan başlayıp her makamın ses dizisi bir ana dizidir veya bir veya iki oktavlık sabit bir ses dizisi ana dizi olsun ya da ?sadece dörtlü ve beşlileri ana dizi olarak kabul edelime kadar birçok çözüm önerisi ileri sürülebilir.

Genel itibarıyla bilimsel süreç, pek çok araştırmacının bir problem üzerinde çalışıp zaman içinde her birinin bu problemin çözümüne katkıda bulunması şeklinde işler. Bu kitapta, Türk Müziğinin yaklaşık 800 yıldır tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılamamış ?ana dizi problemine, bilimsel bir yaklaşımla iki adet çözüm önerisi sunulmaktadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054518708
Yayın Tarihi :2014-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :150
Kapak :Karton
Kağıt :1.Hamur
Boyut :160 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hanefi Özbek
İlgili Eserler