Büyüleyici doğal güzelliklere sahip bir coğrafyada yeralan Türkiye'nin doğal Orkide türlerinin kimliği niteliğindeki bu kitapla, doğanın ve onun engin güzelliklerinin dostları ve koruyucuları olan doğaseverlere, bugüne kadar belirlenmiş Orkide türleri kapsamlı bir şekilde sunulmuştur. Kitabın okunması ve zengin içerikli fotoğrafların incelenmesiyle Orkide dostlarının ve ilgililerin, Orkidelerin inanılmaz güzellikteki yetişme ortamlarını en kısa zamanda keşfetme istekleri kamçılanmış olacaktır.
20 yıllık yoğun emeğin ve bilimsel birikimlerin bir ürünü olan bu eserin hazırlanabilmesi için, yaklaşık 75 000 km kat edilerek Türkiye'de yetişen ve ulaşılabilen Orkide türleri ortalama 70 000 diya (slayt) ile belgelemiştir.
Bu eserin, doğaseverlere, botanikçilere, çevre konusunda etkili politikacılara ve bizzat doğanın korunmasıyla yükümlü yetkililere Orkidelerin olağanüstü güzelliklerini ve muhteşem doğasını yakından tanıtacağı ve onlara hem doğaya hem de bu bitkiye karşı daha bilinçli değer yargıları ve farklı bakış açıları kazandıracağı açıktır. Sunulan eser, Türkiye'de Orkideler için alarm zillerinin eskiden beri çalmakta olduğuna dikkatleri çekmekte, çok ince uyarıları ile bizleri ve tüm yetkilileri göreve çağırmaktadır. Salep, dondurma, vb. ürünlerde kullanılmak üzere Türkiyede her yıl yaklaşık 120 milyon Orkide yumrusu toplanmakta, dolayısıyla tahmini 120 milyon Orkide çiçeğinin kökü kurutulmaktadır. Geçmişten beri süregelen aşırı ve bilinçsiz faydalanmalar nedeniyle pek çok Orkide topluluğu yetişme ortamlarından bir bir uzaklaşmaktadır. Oysa etkileyici güzelliklere sahip bu bitkilerin bazıları öylesine enderdir ki, dünyada yalnızca Anadolu'daki tek bir alanda ve sadece birkaç öbek halinde yaşamaktadır. Ne yazık ki çoğumuz Türkiye'de yetişen doğal Orkidelerin ve onların hazine değeri taşıdığının farkında olmaktan uzağız. Bu endemik türleri tanımak, onlara sahip çıkmak ve korumak, kanımızca Türkiye'yi seven tüm insanların en temel görevlerinden biri olmalıdır

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054015078
Yayın Tarihi :2009-07-13
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :855
Kapak :Ciltli
Kağıt :Kuşe
Boyut :230 X 300
Emeği Geçenler :
Yazar   : Karel Kreutz
İlgili Eserler