Format Kitap
Barkod 9789755332659
Yayın Tarihi 1999-10-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 639
Kapak Karton
Kağıt Kitap kağıdı
Boyut 135 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Charles Keith Maisels
Çevirmen   : Alâeddin Şenel

İnsanlık tarihinin belkemiğini oluşturan, avcılık ve toplayıcılıktan tarıma, oradan kentlere ve devlete geçiş evrelerini Mezopotamya´da gerçekleşen bu geçiş dönemini incelemektedir. Bunu zengin bir görsel malzeme desteğiyle yaparken tarıma, kentlere, devlete geçişle ilgili kuraklık, fetih, tabakalaşma, sulama, nüfus gibi görüşlere meydan okumakla kalmayıp, bunların yerine ekoloji, yüksek taban suyu, nüveleşme, yatay ilişkilerden dikey ilişkilere geçiş, konik klan yapısı gibi özgün açıklamalar ileri sürmektedir.

Uygarlığın Yakındoğu'da doğuşunun taslağını, ekolojinin, tarihin, arkeolojinin ve etnografyanın verilerini çapraz denetimden geçirerek çizmektedir. Bunu o derece başarıyla kotarmaktadır ki, Londra Arkeoloji Enstitüsü Başkanı David R. Harris hem bilginlere, hem konunun uzmanı olmayanlara seslenebilen yapıtının, alanında bir tour de force (güç gösterisi) olduğunu rahatlıkla yazabilmektedir.

Yapıtın sonundaki 46 sayfalık (1000´in üzerinde) kaynakça, çalışmanın gücünü göstermesi yanı sıra, insanlık tarihiyle ilgili araştırma yapmak isteyenlerin yararlanabileceği zengin bir hazine niteliği taşımaktadır.

devamını oku..
Kategori : Antropoloji
Bu üründen 14 adet satılmıştır.
% 20
indirim
72.00
Liste Fiyatı : 90.00
Kazancınız : 18.00
Miktar :  
Adet

Stoklarla sınırlıdır
Aynı Gün Kargo   
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim