Çin, hem en eski hem de en uzak komşumuzdur. Biz Çin´i hiç tanımıyoruz desek yeridir. Okuyucunun istifadesine sunulan elinizdeki kitap, Çin hakkında bilgi boşluğunu doldurabilmek amacıyla, bu konuda bir katkı sağlayabilmek için hazırlanmıştır. Bir zamanlar süper bir güç olan Rusya´nın süper bir güç olma potansiyeline sahip Çin´in ve menfaatleri her zaman ABD ile ortak olmayan ve ABD´nin siyasi, askeri ve ekonomik üstünlüğünü içine sindiremeyen Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği çatısı altında, tek kutuplu dünya hevesine karşı çıkmaları kaçınılmazdır.

Bugünün Türk siyesi düşünce ve hareketleri, 2050 yılının çok kutuplu dünyasında Türkiye´nin milli menfaatlerinin neler olacağının tahminin yapmak ve ona göre siyasete bir istikamet vermek durumundadır.

Türkiye´nin Çin ile olan ilişkilerinin güçlendirilmesi ticaretten savunmaya kadar geniş bir yelpazede Türkiye´ye çok değişik ve çeşitli imkanlar sunacaktır. Bu ilişkilerin geliştirilmesi her seviyede Çin hakkında bilgili olmakla mümkün olacaktır. Elinizdeki kitap, özellikle yabancı uzmanların, Çin´in ABD ve Rusya gibi diğer büyük devletlerle, komşuları ile olan ilişkisini, güçlerin boyutlarını, ekonomik, sosyal ve güvenlik yönlerini inceleyen yazılarından derlenmiştir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756611272
Yayın Tarihi :2002-12-30
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :208
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :165 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yılmaz Tezkan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler