Yirmi birinci yüzyılda yalan, siyasetçi ve yönetilenlerin ortaklaşa inşa ettiği bir olguya dönüştü. Yeni olan, siyasetçilerin yalanları değil, kitlelerin buna verdiği tepkidir.

Hakikatin önemsizleşmesi (post-truth), toplum görüşlerinin oluşmasında duyguların ve kişisel inançların, hakikatin önüne geçmesidir. Böyle bir ortamda, destekçisi olan kitlenin inançlarına ve önyargılarına uygun olduğu sürece liderin tutarsız savlar ileri sürmesi, yolsuzluk yapması, ekonomide, dış siyasette başarısız olması önemini yitirir. Bunların tümü iç-dış düşmanlar, terör örgütleri, casuslar, ülkenin gelişmesini istemeyen seçkinler gibi, çoğunlukla icat edilmiş kesimlere yıkılır.

Yalanın meşrulaştırılması, felsefede safsata (fallacy) adı verilen hileli akıl yürütme teknikleriyle yapılır. İlk kez Aristoteles'in sınıflandırdığı bu teknikler üzerine İbn Sina'dan Schopenhauer'a kadar pek çok felsefeci kitaplar yazdı.

Bu kitapta önce hakikatin önemsizleşmesi dönemi üzerine genel bir bilgi edinecek, ardından siyasetçilerin en çok kullandıkları 48 hileli akıl yürütme yöntemini örnekleriyle birlikte okuyacaksınız. Kitlelerin farkında olmadan, siyasetçilerle kol kola ürettikleri yalanın nasıl inşa edildiği karşısında hayrete düşeceksiniz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786053113119
Yayın Tarihi :2020-09-29
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :11.Baskı
Sayfa Sayısı :184
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yalın Alpay
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%20
İfşa

32.3440.43
İfşaToygun Atilla