Format Kitap
Barkod 9789752498556
Yayın Tarihi 2018-06-07
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 319
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : İnci San

Kitap Tanıtım Yazısı :

Sanat dallarının etkileşiminin yaratıcı dramada önemli oluşu kadar, diğer bilimsel ve yarı bilimsel disiplinlerin de yaratıcı drama eğitim biliminde yer alması söz konusudur. Sosyal bilimler, doğa bilimleri, tinsel bilimler, ekonomi, politika gibi alanların etkileşimi yanında ve en önemli olarak kültür, düşünce ve sanatlar tarihi, felsefe, psikoloji ve sanatlardaki akımlar bu işbirliği içinde başı çeker.

Disiplinler arası, disiplinler geçişli yaratıcı ve sanatsal estetik bir eğitim, tek tek disiplinlerin aşılıp bir bütün haline geldiği, belki de disiplinler ötesi anlamlara götürür. Yaratıcı drama sanatlar geçişli, disiplinler geçişli (transdisipliner) bir alan olmayı sürdürecektir.

Çocuk müzeleri, çeşitli sergilemelerle estetik ve haz duygusuyla birlikte bilgi veren, çocukların geçmişle ve daha nitelikli bir gelecekle bağ kurabilecekleri, hayal kurup bunu o ortamda canlandırabilecekleri, resmini çizip boyayabilecekleri, bir müziğe, dansa, öyküye, dramaya dönüştürebilecekleri, eğitsel ve yaratıcı uzamlar olmalıdır.
Müzeler, okullarla işbirliği içinde olmalıdır. Müzelerde sunulanları görme, izleme, algılama, alımlama, yaşama geçirme ve tüm bunların getirdiği izleri üretime dönüştürerek ileriye taşıma, müzelerdeki eğitim bilimsel çalışmaların içeriğini oluşturur.


YazarHakkında

İnci San

Prof. Dr. İnci San Ankara'da doğdu. 1955'de Ankara Kız Lisesi'ni, 1959'da DTCF Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. 1965'de aynı Fakülte'nin Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümünü bitirdi. 1965'de Ord. Prof. Suut Kemal Yetkin'in Sanat Tarihi asistanı olarak Hacettepe Üniversitesi'ne girdi. 1967'de Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne Güzel Sanatlar Eğitimi asistanı olarak girdi. 1971'de Yüksek Lisans çalışmalarını tamamladı.
1974'de Sanatsal Yaratma ve Çocukta Yaratıcılık başlıklı tezi ile Doktor unvanını aldı.
1977-1978 yılında Federal Almanya'nın Stuttgart kentinde sanat eğitimi ve pedagojisi alanında çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1981'de Sanat Eğitimi Kuramları adlı tezi ile Sanat Tarihi ve Estetik doçenti ünvanını kazandı.
1978 ve 1979 yıllarında Kültür Bakanlığı Çocuk Yayınları Danışma Kurulu'nda, 1983-1986 yıllarında da aynı Bakanlığın Sanat Eserleri Yayın Kurulu'nda çalıştı.
1974 yılından 2000 yılına kadar lisans düzeyinde; Türk Sanatı, Yaratıcılık ve Sanat Sorunları, Sanat ve Eğitim, Sanat Eğitiminde Çağdaş Yaklaşımlar, Yaratıcı Eğitim vb. dersleri vermiş, Lisansüstü düzeyde ise; 20. yy. Sanat Akımları, Sanat Eğitimi Kuramları, Eğitimde Yaratıcı Drama, Sanatta Üslup Sorunu, Sanat ve İletişim, Bauhaus, Sanat ve Kültür Sorunları, Sanata Psikolojik Yaklaşımlar gibi dersleri verdi.
1982 yılından kendi isteğiyle emekliye ayrıldığı 2000 yılına kadar Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığını yürüttü.
1988 yılında Profesörlüğe yükseltildi.
1989 yılında ASSITEJ (Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi ve 1990 yılında Çağdaş Drama Derneği(ÇDD)'nin kurucusu oldu. Halen bu derneğin onursal başkanıdır.
1997 yılında Sanat Eğitimcileri Derneği(SEDER)'ni kurdu, uzun bir süre başkanlığını yaptı,
2000 yılında Çocuk Müzeleri Derneği'nin kuruluşunda yer aldı.
1994-1996 öğretim yılından başlayarak Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yabancı Dil Öğretimi Anabilim Dalı Başkanlığını da yürüttü.
2000 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.
İnci San Türkiye'de, Almanya'da ve İngiltere'de, Sanat Eğitimi, Sanat ve Kültür, Eğitimde Drama gibi konularda pek çok konferans, seminer ve açık oturuma katıldı.
Alman Kültür Derneği ve The British Council ile ortak seminerler düzenledi.
ASSITEJ, ÇDD, SEDER'le birlikte Ankara Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Derneği, Ulusal Eğitim Derneği, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, Türk-Alman Kültür İşleri Kurulu üyesidir.
Çok iyi Almanca, iyi derecede İngilizce ve orta derecede Fransızca bilmektedir. Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun San ile evli olup, bir kızı ve iki torunu vardır.

devamını oku..
Etiketler : Eğitim
Kategori : Eğitim Serisi
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
% 25
indirim
21.00
Liste Fiyatı : 28.00
Kazancınız : 7.00
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %25 indirim