TADIMLIK

Herkesin koşulsuz haklarından biri olan eğitim tüm dünyada sekteye uğradı pandemi sürecinde. Sonrasında nasıl toparlanacak göreceğiz ama bu arada eskiye dönüp bakmakta fayda var. Geçmişin Tadı’nda yayımladığımız Besinler- Yemek Pişirme ve Koruma kitapçığı, eğitimde temel bilgilerin önemini bir kez daha anımsamanızı sağlayacak. 1950 yılında ilkokul çocukları için yazılan kitapçıkta neler yok ki; besinleri incelerken unun iyi saklanmasından etlerin çeşidi ve kesimine, yağ çeşitlerinden mutfak temizliğine, sebzelerin iyisinden lakerda yapımına kadar birçok faydalı bilgi herhalde “eski” çocukların zihninde hâlâ tazeliklerini koruyordur!

Osmanlı coğrafyasının egzotik sebzelerinden 19. yüzyıl Fransız gastronomisine, unutulmuş halk yemeklerinden Miyazaki’nin doyumsuz lezzetlerine, Ankara’daki Turan Lokantası’ndan İstanbul’daki buz fabrikalarına, İstanbul’daki Semavi kahvelerinden lüks restoranların mutfak düzenine doğru yine yemek kültürünün incelikleri arasında dolanıyoruz bu sayımızda da.

Nemika Tuğcu dergimizde ilk kez yayımlanan öyküsünde bizi yıllanmış bir köşkte kurulan sofraya götürürken Nisa Leyla, Sylvia Plath’ın acı-tatlı dünyasına dalıyor, yine ilk kez Yemek ve Kültür’de yayımlanan şiirinde.

Yaklaşık beş yıldır yemeği sanat ve edebiyatla bağdaştıran yazılarını okuduğunuz Enis Batur, bu sayımızda söyleşi konuğumuz. Pelin Özer’in soruları eşliğinde Batur’un çocukluğundan bu yana gelişen yemek dünyasına tanıklık etmenin ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Keyifli okumalar.

Devamı
Format :Dergi
Barkod :1305278064
Yayın Tarihi :2021-07-01
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :160
Boyut :215 X 300
İlgili Eserler