"Yazma eylemi, Melville'in dediği gibi 'Kuzey yarıkürede yaşanan hayatın gerçek yüzünü anlamak için uzak denizlere açılmayı ve aynı anda, Borges'in değindiği gibi, 'kralın adamlarından ve kasabasındaki hayattan sıkıldığı için yazan El Tobossolu ya da Mantielli'nin gösterdiği bir saklı mutluluğu paylaşmanızı sağlıyor. Yazma eylemi, yaşanan hayattan sonra, geçip giderken arkada bırakılan bir iki söz. Gündelik varoluş biçimimizin içindeki sınırlı insan halimizi aşıp da bıraktığımız bir iki söz...
...Söz, insana eriştirilebilmiş söz, Ahab'ın yenilgisini yengiye çeviren yabanıl Kızılderilinin şahini geminin direğine kanadından, bakır çiviyle mıhlaması gibi..."
Kaiser geziye çıkmadan önce herkesi yıkanmış paklanmış görsün diye Almanya'nın dört tarafına haber salındığında, Kaiser'in buyruklarına göre düzenlenmiş uydurma bir hayatı yaşamaktansa kendi oyunlarını sürdürmek isteyen çocuklar direnir, yıkanmak istemezlermiş. İnsanın dış gerçekliği algılayamamasının bireysel bir yetersizlik değil, toplumsal bir sorun olduğunu ortaya koyan Ünsal Oskay'ın tüm çalışmalarının odağında işte bu, insanın özgürleşim sorunu yer almıştır. Günümüzde sıradan insanların hayatın öznesi olabilmesinin bir yolu da, belki de "yıkanmak istemeyen çocuklar" olmalarına bağlıdır... Yıkanmak İstemeyen Çocuklar Olalım bu özgürleşim sorununu farklı kanallardan derinlemesine irdeleyen bir yapıt. Sorgulayan, anlayan ve çözümleyen eleştirel bir bakışın, yeni bir anlatımın yolunu açan denemeler.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789751035080
Yayın Tarihi :2021-11-15
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Yıkanmak İstemeyen Çocuklar Olalım
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :376
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :137 X 215
Emeği Geçenler :
Grafiker   : Engin Beyter
Grafiker   : Serhat Gürpınar
Yazar   : Ünsal Oskay
Dizgici   : Derya Balcı
Yayın Yönetmeni   : Senem Davis
Grafiker   : Engin Beyter;Serhat Gürpınar
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler