Aras Yayıncılık, ünlü Ermeni Yazar Şirvanzade´nin mizah için doğmuş en büyük Ermeni mizah ustası olarak kabul ettiği Yervant Odyan´ın artık bir kült haline gelmiş başyapıtı yoldaş Pançuni´yi, 2000´deki ilk Türkçe baskısından sonra yeni bir tasarımla bir kez daha yayımladı.
Yoldaş Pançuni, yirminci yüzyılın başında yaşayan hayali bir devrimci kahramanın, Pançuni´nin başından geçen, daha doğrusu başınını altından çıkan olayları, tarihsel bir temele oturtmayı ihmal etmeden aktarıyor. Pançuni´yi okurken, doğru ilke ve tasarıların bile, demagog, hayalperest ve sorumsuz okumuş cahiller tarafından, mevcut şartlar dikkate alınmadan uygulandıklarında nasıl yıkıcı olabileceklerini düşünüyor insan ister istemez.
Don Quijote, Pickwick, Tartarin gibi, insanlığın büyük ailesine mensup bir kahraman olan Yoldaş Pançuni, gerçeğin mizahlaştığı noktada okurunu yakalıyor ve hiç bırakmıyor. Ünlü Ermeni çizer, Mısır karikatürünün kurucularından 1888´de Malatya´da doğan Aleksandr Saruhan´ın 1938´de yayınladığı ve o tarihten beri Yoldaş Pançuni baskılarında kullanılan yaklaşık 150 doyumsuz Pançuni karikatürü de esere eşsiz bir tat katıyor.
Kitabın sonunda, okurların Pançuni´nin yazıldığı dönemin siyasal gelişmelerine daha yakından vakıf olabilmeleri amacıyla, Anaide Ter Minassian´ın Ermeni Devrimce Hareketi´nde Milliyetçilik ve Sosyalizm 1887-1912 adlı kitabından yapılan bir özet de yer alıyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789757265320
Yayın Tarihi :2018-11-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :152
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :150 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yervant Odyan
Çevirmen   : Sirvart Malhasyan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler