Format Kitap
Barkod 9789750806278
Yayın Tarihi 2010-01-06
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 576
Kapak Karton
Kağıt 1.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Ahmet Yüksel
Yazar   : Kudret Emiroğlu
Yazar   : Kudret Emiroğlu; Ahmet Yüksel

Atın tarihi insanın tarihiyle birlikte yürümüştür. Bu ortak tarih, atı yalnızca bir binek ya da yük hayvanı olarak değerlendirmez, atın çevresinde gelişen kültürü de kapsar. Atla insanın macerası, insanlık tarihinin önemli bir hikâyesidir. Ateşin, barutun, itepkimeli motorun bulunuşu nasıl insanlık ve bilim tarihinin çeşitli aşamalarını açıklıyorsa;
savaş arabalarının, gem, üzengi ve eyerin bulunuşu da aynı tarihi aydınlatır, geliştirir.

Yoldaşımız At´ta beş tırnaklı atalarından başlayarak, Anadolu´da atla insanın hikâyesine ışık tutuluyor. Anadolu kültüründe ayrıcalıklı bir yere sahip olan atla ilgili inançlardan at ırk ve soylarına, Osmanlı akıncılarının atlarından Kuva-yı Milliye atlarına, kalkınma programlarında atlara verilen önemden at yetiştirmekle görevli kurumlara, atın mitolojilerdeki yerinden dillerde at ve ilişkili sözcüklere, atlı sporların başlangıcından dönüşümüne ve günümüze, cirit gibi geleneksel atlı sporların dününden bugününe kadar birçok ayrıntıyı aydınlatarak.

Destan ve romantizm, tarih ve gerçekçilik, toplum ve bireysellik sarmalında atın yeri, at sevgisi, olanaklar ve olasılıklar bu hikâyeyi biçimliyor: Yoldaşımızın Anadolu´daki hikâyesini.
(Arka Kapak)

Yoldaşımız Atta beş tırnaklı atalarından başlayarak, Anadoluda atla insanın hikâyesine ışık tutuluyor. Anadolu kültüründe yiğidin öz kardeşi bilinecek kadar ayrıcalıklı bir yere sahip olan atla ilgili inançlardan at ırk ve soylarına, Osmanlı akıncılarının atlarından Kuva-yı Milliye atlarına, kalkınma programlarında atlara verilen önemden at yetiştirmekle görevli kurumlara, atın mitolojilerdeki yerinden dillerde at ve ilişkili sözcüklere, atlı sporların başlangıcından dönüşümüne ve günümüze, cirit gibi geleneksel atlı sporların dününden bugününe kadar birçok ayrıntıyı aydınlatarak. Destan ve romantizm, tarih ve gerçekçilik, toplum ve bireysellik sarmalında atın yeri, at sevgisi, olanaklar ve olasılıklar bu hikâyeyi biçimliyor: Yoldaşımızın Anadoludaki hikâyesini.

Genişletilmiş 2. baskı.

devamını oku..
Etiketler : Sosyoloji
Kategori : Tarih
% 25
indirim
31.25
Liste Fiyatı : 41.67
Kazancınız : 10.42
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.