Format Kitap
Barkod 9786053161189
Yayın Tarihi 2018-02-09
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 112
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Saffet Murat Tura
Hazırlayan   : Özde Duygu Gürkan

Yirmi yıl kadar önce Avustralyalı filozof David Chalmers zor problemi şöyle dile getirmişti: Niçin ve nasıl bilincim var? Günlük yaşamda pek farkında değiliz ama her sabah uyandığımızda kafatasımızın içinde inanılmaz bir doğa olayı meydana gelir ve beynimizin nöral faaliyetleriyle birlikte dünya ve ben yaşantımız yeniden kurulur. Peki ama beynin nöral faaliyetleriyle birlikte ortaya çıkan bu fenomen dünyası nedir? Gizemli ya da edebi bir soru olarak değil, sahiden nedir bilinç?

Bilim açısından bilinç tam bir sürprizdir. Çünkü bilinçli olmamızı gerektiren hiçbir doğa yasası bilmiyoruz. Bir bakıma bilinçsiz biyolojik robotlar, zombiler olmamız daha makul, daha açıklanabilir bir durumdur.

Zor problem insan aklının çözemeyeceği kadar zor bir problem mi? Nesnel inceleme yöntemlerine dayanan bilim öznel bilinç sorununu asla çözemeyecek mi? Belki. Ama konunun çok çekici olduğu da açık. Dünyanın değişik yerlerinde pek çok filozof ve biliminsanı bilinç sorunuyla uğraşıyor yıllardır. Ben de Beynin Gölgeleri adlı kitabımda sorunu çözmek bakımından önemsediğim bir tez yakalamıştım. Ancak bu tez kitabın yapısı itibarıyla biraz geri planda kalmıştı. Zor Problem: Bilinç'te bu tezi açığa çıkardım, geliştirip netleştirdim. Okurları da bu tartışmaya katılmaya davet ediyorum.

— Saffet Murat Tura

devamını oku..
Etiketler : Psikoloji
% 19
indirim
13.37
Liste Fiyatı : 16.50
Kazancınız : 3.13
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %19 indirim