Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Peter Handke
6 Aralık 1942'de Kärnten'de, Griffen'de doğdu. 1965'te Graz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Öğrenciliği sırasında Forum Stadtpark adıyla bir araya gelen genç edebiyatçılar topluluğuna katıldı. Üniversiteyi bitirdiği yıl ABD'ye gitti. Orada "yerleşik" edebiyata yöneltiği eleştirilerle büyük ilgi topladı. Avrupa'ya döndükten sonra Almanya'nın çeşitli kentlerinde ve Paris'te yaşdı. 1967'de Gerhart Hauptmann Ödülü'nü kazandı.

Handke, II. Dünya Savaşı sonrası deneysel edebiyat yaklaşımının önemli adlarından biridir. Hem oyun, hem romanlarında dil olgusu büyük önem taşır. Dilin yapmacıklığını, insanlar arasında ilişki kurmadaki yetersizliğini ve giderek insana yabancılaşmasını romanlarında sık sık işlemiştir. Tiyatro alanında da benzer uygulamaları vardır. Gerçekliğin tiyatroda yaratılmaycağı düşüncesinden yola çıkarak sokak, dershane, kilise ve dükkân gibi yerlerde sergilenecek, halka doğrudan seslenebilecek bir tiyatroyu savunmuştur. Oyunlarında küçük burjuva yaşantısını taşlayan, imgelerden bağımsız ve dilin anlamsızlığını vurgulayan yinelemeler ve monologlarla, insan- nesne arasındaki ilişkileri irdelemeye çalışmıştır. Tiyatro anlayışını en ileri noktasına götürdüğü Publikumsbeschimpfung ("Seyirciye hakaret") adlı oyununda eylem, olaylar dizisi vb. yoktur;oyunun ana kişisi seyircidir. Oyunun sonunda sövülmekte, sonra da hoparlörden alkış sesleri duyulmaktadır.

YAPITLAR (başlıuca): Roman : Die Angst des Tormanns beim Elfmeter, 1970; Der kurze Brief zum langen Abschied, 1972; Wunschloses Unglück, 1973, ("Mutsuzluğa Doyum, 1985,Çev. : Zeynep Sayın, Ada Y.") Langsame Heimkehr, 1979; Die linkshändige Frau, 1981, (Solak , Kadın - 1987, Çev.: Tevfik Turan, Metis Y."); Der Chinese des Schmerzes, 1983. ŞiirDie Innenwelt der Aussenwelt der Innenwelt, 1969; Anlatı: Falsche Bewegung, 1975; Oyun: Publikumsbeschimpfung, 1966; Weissagung, 1966 Kaspar, 1967; ("Kaspar-1984, Çev.: Mehmet Fehmi İmre, Estetik Y.") Die Unvernünftigen sterben aus, 1973; Über die Dörfer, 1982; Deneme: ICh bin ein Bewohner des Elfenbeinturms, 1972, ("Fildişi Kulenin Sakinlerindenim - 1995, Hazırlanıyor, Ayrıntı Y."); Das Ende des Flanierend, 1980.Eserleri

Arzunun Kanatları - Senaryo (Saga Collection)
Arzunun Kanatları - Senaryo (Saga Collection)
Çocuğun Öyküsü - Yazar (Metis)
Don Juan - Yazar (Can)
Hiçkimse Koyu'nda Bir Yıl - Yazar (Aylak Adam)
Hiçkimse Koyu'nda Bir Yıl - Yazar (Can)
Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi - Yazar (Ayrıntı)
Karanlık Bir Gecede - Yazar (Can)
Kaspar - Yazar (İmge)
Kaspar - Yazar (De Ki)
Kısa Mektup Uzun Veda - Yazar (Aylak Adam)
Kısa Mektup Uzun Veda - Yazar (Aylak Adam)
Mutsuzluğa Doyum - Yazar (Aylak Adam)
Solak Kadın - Yazar (Kırmızı)
Solak Kadın - Yazar (Metis)
Yineleme - Yazar (Ara)
Yorgunluk Üzerine Deneme - Yazar (Nisan)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.033s