Fırtınadaki Arı” mühendisleri emek piyasasındaki, fabrikadaki, kentteki ve toplumsal ve siyasal hayattaki varoluşları ile incelemekte ve bu incelemeyi mühendislere ilişkin teorik tartışmalarla bağlantılı şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Mühendislerin sınıfsal konumlarını ve eğilimlerini anlamaya dönük çabalara bir yenisi eklendi. Gamze Yücesan-Özdemir tarafından yazılan “Fırtınadaki Arı – Mühendisin Hayatı”[1] isimli kitap geçtiğimiz aylarda İmge Ki . . .
Devamını Oku >>
Korona günlerinde kitap seçmek tecrübe ve maharet gerektirir. Okuyacağınız kitabın her şeyden önce sahici olmasını, sizinle bir bağ kurmasını, yaşadığınız tarihsel ya da güncel gerçekliğe bir biçimde temas etmesini beklersiniz. Seçtiğiniz kitap size bilmediğiniz bir şey anlatacak, öğretecek ya da içinizde zaten var olan duyguların canlanmasını, yeniden keşfedilmesini, farklı bir ışıkla aydınlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca kitabın canlı, belki biraz ironik ve güzel b . . .
Devamını Oku >>
Özgür Orhangazi bana göre “genç kuşak” iktisatçılarındandır; ama yirmi yıldan bu yana Türkiye ekonomisi üzerinde eleştirel çalışmalar yayımlamaktadır.Orhangazi, bu çalışmaların sentezini ve fazlasını bir kitaba dönüştürmüş: Türkiye Ekonomisinin Yapısı: Sorunlar, Kırılganlıklar ve Kriz Dinamikleri (Ankara, 2020, İmge).Türkiye ekonomisinin son kırk yılına odaklanan bir kitap… Bu kırk yıl neoliberal dönemdir ve (kitabın başlığında da ima edildiği gibi) Türkiy . . .
Devamını Oku >>
KAFKAS MASALLARI  Ülkün Tansel, 1941 İstanbul doğumludur ve 1964’te maden mühendisi olur. Çocuk ve gençlik romanlarıyla, çevirileriyle tanınır. “Kafkas Masalları”nı yazar, Adolf Dirr’in yapıtından, Almanca aslından Türkçeye çevirir. Yapıtta birbirinden güzel on altı masal vardır. Agul, Çeçen, Kabardey, Avar, Gürcü, Ermeni, Lak ve İmer masallarının ilgi çekici olduğu gözlenir. Adolf Dirr, yazdığı önsözde Kafkas masallarının Avrupa halklarının masallarıyla benze . . .
Devamını Oku >>