Format Kitap
Barkod 9786257706148
Yayın Tarihi 2021-03-20
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 388
Kapak Karton
Kağıt Kitap kağıdı
Boyut 135 X 230

Emeği Geçenler :
Yazar   : Tahsin Paşa

Sultan 2. Abdülhamid...
33 yıl sürmüş bir hükümranlık.
Çok yönlü bir padişah olmasının yanında bir o kadar da eleştirilen bir insan.


Hakkında serinkanlı değerlendirmeler yapmak ise oldukça güç. Bir yandan kutsanırken bir yandan kıyasıya eleştiriliyor bugün bile. Kızıl Sultan ile Ulu Hakan sıfatları arasında parlayan bir 'yıldız' o.

Ve Tahsin Paşa, 1894-1908 yılları arasında Yıldız Sarayı'nda Mâbeyn Başkâtipliği görevinde bulunmuş, Osmanlı son döneminin en önemli bürokratlarından ve Sultan 2. Abdülhamid'e en yakın isimlerden biridir. Cumhuriyet'in ilk yıllarında kaleme aldığı hatıratı, Milliyet gazetesi tarafından tefrika edilmiş, daha sonra da kitap olarak yayınlanmış ve epey ses getirmiştir. Ancak gerek tefrika edilirken, gerekse kitaplaşma safhasında ortaya çıkan okuma/yazma hataları esere kısmen gölge düşürmüştür. Elinizdeki kitap ciddi bir metin tadilatı görmüş ve sahih bir hale gelmiştir.

Kendisi de tartışmalı bir tarihsel şahsiyet olan Tahsin Paşa'nın, yine bir diğer tartışmalı isim olan Sultan 2. Abdülhamid'i merkeze alarak yazdığı bu hatıralar, dönemi daha iyi anlamaya katkı sağlayacak niteliğiyle hâlâ kıymetli.

devamını oku..
Kategori : Edebiyat
Bu üründen 3 adet satılmıştır.
% 15
indirim
33.15
Liste Fiyatı : 39.00
Kazancınız : 5.85

Stokta yok
Temin Süresi : 2 Gün
Favorilere Ekle