Diğer Resimler

Ekonomi gazetecisi İbrahim Ekinci, bu kitabı sert bir teşhisle başlatıyor: “31 Mart veya Topçu Kışlası, 100 yıl sonra AKP kılığında dönmüştür. Bu parti tarih nehrini geri akıtmaya çalışıyor.”
Bu teşhis, kritik bir soruyu gündeme getiriyor: Türkiye bu yeni yönelim ile nereye gidebilir; nereye gidiyor? İbrahim Ekinci, yanıtı, ikinci bir soru içinde (ve kitabın başlığında) arıyor: AKP ekonomide ne yaptı? Kitabın içeriği, böylece, Cumhuriyet’in siyasal İslam ile yüzleşmesinin ekonomik bilançosunu veriyor.
Bu bilanço, yirmi yıla yaklaşan AKP iktidarının ekonomik uygulamaları-nın kritik, tipik örneklerine mercek tutularak çıkarılıyor. Titiz ve olgun ekonomi gazeteciliği ile İbrahim Ekinci, iktidar gücünün astronomik rant-ların oluşumuna yaptığı katkıya; bunların pervasızca paylaşımına ışık tu-tuyor.
Ortaya, sınırsız, ölçüsüz bir vurgun ve kapkaç düzeni çıkıyor. Servet dağı-lımı, burjuvazinin en parazit öğeleri lehine dönüştürülmüştür. Kapitalizm tarihinin en ilkel “el koyma” yöntemleri, 21’nci yüzyıl Türkiye’sinde hort-lamıştır. Ekonomi, uzun vadeli dinamizmini yitirmiş; kurumları, işleyişi ile iğreti bir yapı oluşturmuştur.
AKP Ekonomide Ne Yaptı kitabı, bu dönüşümü tekil, canlı olaylarla anla-tıyor; betimliyor. İlgiyle, öğreterek, düşündürerek okunacaktır.
Korkut Boratav
AKP iktidarının ekonomi politikalarına eleştiri getirildiği zaman genellikle, “ama yol yaptılar” yanıtı verilir. Elinizdeki bu kitabı okuduğunuzda keli-menin mecazi anlamıyla AKP’nin “yol yaptığını (avutmak)” açıkça göre-ceksiniz. Kamu kaynaklarının istedikleri kişilere aktarılması için nasıl bir sistem kurulduğu somut bilgilerle sunulmuş. İhale Kanunu’nda yapılan değişikliklerden, kamu kurumlarının işlevsiz hale getirilmesine, KÖİ’lerden, “Vakıf” kurmaya bütün süreçler bu amaç için oluşturulmuş. Kitabı bitirdiğinizde bu “yolların” nasıl kurgulandığını, kaynakların nasıl aktarıldığını, servet transferinin nasıl vahşice yapıldığını görecekseniz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057440600
Yayın Tarihi :2021-07-14
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :AKP Ekonomide Ne Yaptı
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :456
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :150 X 220
Emeği Geçenler :
Yazar   : İbrahim Ekinci
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler