Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından George Orwell, ona haklı ününü sağlayan, totaliter rejimler kadar bu rejimleri yaratan insani hırsların da güçlü bir yergisini konu eden romanlarıyla dünya edebiyatında tartışılmaz bir yer edinmiştir.

Denemelerinde net bir biçimde görülebilen politik duruşu, güçlü gözlem yeteneği ve yazarın hem hayatla hem metinlerle ilişkisini sorgulama eğilimi ise bu romanların arka planındaki güçlü hayat görüşünü gözler önüne serer. Franco faşizmine karşı İspanya'ya savaşmaya gitmekten, hapishane üzerine yazmak için sahte bir isimle kendini tutuklatmaya; evsizlerin arasına karışarak düşkünlerevinde vakit geçirme çabasından, Britanya'da İkinci Dünya Savaşı'yla birlikte yükselmekte olan antisemitizm dalgasına karşı açık yüreklilikle getirdiği eleştirilere kadar uzanan bir berraklıkla hem de.

Orwell'ı bu zenginlikle anlamak adına bir araya getirdiğimiz denemelerinden "Balinanın Karnında", Henry Miller'ın Yengeç Dönencesi üzerinden çağının edebiyat anlayışının dökümünü yaparken, yazarın hayatla kurduğu ilişkinin metinlerine etkisine dair güçlü bir sorgulamaya girişiyor. Tolstoy'un, Shakespeare ve eserlerini "şişirilmiş bir balon" olarak niteleyerek yerdiği risalesiyle girdiği polemik ise edebiyat eleştirisinin tek yanlılığına indirilen keyifli bir darbe.
Döneminin güncel konularından evrensele ulaşan çok yönlü bir okuma...

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755707556
Yayın Tarihi :2018-08-09
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Balinanın Karnında
Baskı Sayısı :4.Baskı
Sayfa Sayısı :150
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : George Orwell
Çevirmen   : Zafer Avşar
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler