Merkez Bankasının unutulmaz başkanlarından Osman Şıklar'ın bu anı kitabı çocukluk günlerinden başlıyor; görev süresinin bitimi olan 1984'e kadar geliyor. Böylece karanlık ve kapalı rejim dönemine yeni bir ayna daha tutulmuş oluyor.

12 Eylül darbesinin ardından, Merkez Bankası başkan yardımcılığından başkanlığa atanan ve darbe döneminde başkanlık yapan Şıkların anıları okununca, hem o dönemi hem de Türkiyeyi anlamak daha kolaylaşıyor. Darbenin yani korkunun ne anlama geldiğini, darbecilerin nasıl insanlar olduğunu bu anılardan öğreniyoruz.

Bilecik'in bir köyünde doğan, Balkan kökenli bu yoksul Anadolu çocuğu, girdiği Merkez Bankasında, küçük bir memurken önce şef yardımcısı, sonra şef, ardından müdür yardımcısı ve müdür, sonra genel müdür yardımcısı ardından genel müdür, en son başkan yardımcısı ve başkan oluyor. Yani her makama adım adım, bileğinin hakkıyla gelen bir bürokrat.

Anılar, genç cumhuriyetimizin içinde çok önemli bir kesit. Türkiye'nin bir zamanlar yaşadığı yoksulluğu, yokluğu, yurtdışına o dönemlerde gönderilen memurların yaşadıklarından içimiz burkularak öğreniyoruz.

Darbeci General Evren, ekonominin patronu Turgut Özal, bürokrasi, bakanlarla itişmeler ve her renkten insan manzaraları

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755336589
Yayın Tarihi :2010-08-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Bir Ara Rejim Bürokratının Anıları
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :332
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Osman Şıklar
Editör   : Hasan Uysal
İlgili Eserler