Özdemir İnce’nin yazınsal denemelerinin bir bölümünü tümleyen dizinin üçüncü kitabında, yazarın dünyayı okuma biçimlerini öne çıkaran bir bakışı gözleriz. Öyle ki; İnce, yazıya hayatın içinden bakarken düşünsel tanıklığı esas alır. Siyasal toplumsal değişim ve dönüşümlerin yansıdığı her durum, her gerçeklik onun sorgulayıcı bakışında yepyeni bir söylem olarak öne çıkar. Çağını umursayan bir aydın bakışının öğretici, gösterici, hatta yönlendirici yanını da bu yazılarında görmekteyiz.
Bugünün Türkiyesi’nin ruhunu anlamanın yolunu/yordamını da bize anlatan Özdemir İnce Bu Ne Biçim Memleket ve Yaşasın Cumhuriyet kitaplarında yer alan denemeleriyle yepyeni bir ufuk turuna çıkarıyor okurunu. Düşünen, düşündüren, sorgulayan bir bakışla üstelik. Türkiye’yi anlama yolculuğu için bir başucu kitabı…
“Türkiye’nin güncel sorunu laik cumhuriyetin yapısını korumak. Laik cumhuriyet, bizler için, önünüzdeki şarap bardağı(dır), bardağın içindeki şarap da demokrasi, eğer bardak kırılırsa demokrasi memokrasi kalmaz Türkiye için; aynı şey İtalya için de geçerlidir. Bu nedenle bütün önyargılardan sıyrılıp Türkiye’yi anlamaya çalışmalısınız.”

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786256397842
Yayın Tarihi :2023-09-06
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Bu Ne Biçim Memleket Yaşasın Cumhuriyet - Edebiyat ve Siyaset Yazıları
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :312
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Özdemir İnce
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler