ABD’de her beş kişiden ikisi kendini “çekingen” olarak tanımlıyor. Ancak çekingenlik meselesinde ülkenin en yetkin isimlerinden Dr. Philip Zimbardo’ya göre çekingenliğin üstesinden gelmek mümkün. Shirley Radl ile birlikte yazdıkları bu kitapta Dr. Zimbardo, çocukluktan yetişkinliğe dek çekingenliği aşma ve önleme amaçlı bir program sunuyor. Çekingen Çocuk, Stanford Çekingenlik Kliniği’nde yapılan çığır açıcı araştırmalar temel alınarak hazırlandı. ABD’de ve başka ülkelerde düzenlenen anketlerin yanı sıra çocuklarla, ebeveynlerle, öğretmenlerle söyleşiler ve çekingen olan ve olmayan insanların davranışlarını kıyaslayan sistematik deneysel araştırmalar ile de zenginleştirildi. Bu kitap, hangi ebeveynlik tarzının bir çocukta öz güveni teşvik ettiğini belgelerle ortaya koyuyor, çekingenlik sorununun çözümüne yardım ediyor ve çocuğun kendine ve insanlara güvenini artırma yöntemleri sunuyor. Çocukların çekingenliğinde okulun nasıl bir etkisi olduğunu araştırarak her çocuk için sınıf deneyimini iyileştirme yolları öneriyor. Çekingenliğin çocuğunun hayatının akışını belirlemesine ve seçeneklerini sınırlamasına izin vermek istemeyen ebeveynlere etkili bir program sunuyor.
“En yakın kitapçıya koşup Çekingen Çocuk’u alın.”
Ann Landers

“Kitap ailelere, çocuklarının öz güveninin okul öncesinden üniversite yıllarına dek artması için mümkün olan en elverişli ortamı nasıl yaratacaklarını gösteriyor.”
Science News

“Pek çok araştırma raporunun aksine keyifli ve sohbet edercesine yazılmış tarzıyla bu kitap, çekingenliğin çeşitli biçimleriyle karşılaşan ebeveynler ve diğer okurlar için kapsamlı bir rehber… Anne babalara da öğretmenlere de çocukların hayatlarını olumsuz etkilemeden önce çekingenliğin üstesinden gelmelerine yardım edecek kıymetli yaklaşımlar sunuyor. Çocuklarının çekingenliği nedeniyle endişeli olan ebeveynler ve eğitimciler mutlaka okumalı.”
Childhood Education

“Bu kitap sadece ebeveynler için değil, kendini utangaç gören her yaştan insan için de sağlam tavsiyeler sunuyor.”
Washington Post

“Çekingen Çocuk, çekingenlikle baş etme stratejileri sunuyor, çocuğu bağımsız olması için teşvik ediyor ve ona sosyal bir varlık olmayı öğretiyor. İçinde ayrıca lise ve üniversite yıllarında çekingenlikle baş etmek için özel araştırmaların ve önerilerin de bulunduğu bir ‘öğrencinin çekingenlik rehberi’ de var.”
L.A. Herald Examiner


PHILIP G. ZIMBARDO, ABD’de Stanford Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde emekli onursal profesördür. Amerikan Psikoloji Derneği’nin başkanlığını yapmıştır. PBS kanalında yayınlanan popüler Discovering Psychology belgeselinin yaratıcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir. Zimbardo eğitimci, araştırmacı ve yazar kimliğinin yanı sıra psikoloji alanına katkılarından dolayı pek çok ödüle layık görülmüştür.

SHIRLEY L. RADL, gazeteci ve yazar olarak sürdürdüğü kariyerinin ardından 1991 yılında vefat etmiştir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786254103490
Yayın Tarihi :2023-10-27
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Çekingen Çocuk;Küçüklükten Yetişkinliğe Çekingenliğin Üstesinden Gelme ve Önüne Geçme
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :328
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Edip Sönmez
Editör   : Dilara Anıl Özgen
Dizgici   : Ezgi Gültekin
Yazar   : Philip G. Zimbardo
Yazar   : SAhirley Radl
İlgili Eserler
%10
Boş Ayna

265.50295.00
Boş AynaKaryl McBride