"Çocukluğa, tarihi ve kültürler arası bir bakış açısı ile bakmak, bize çocukluk ve dolayısıyla insana dair bir anlayış sağlamaktadır."

"Çocukluğun Tarihi, çocukluğun dünyadaki yerini ve bunun tarihsel evrimini, tarım toplumlarına, klasik medeniyetlere, klasik sonrası dünyaya, modern öncesi Batı'ya ve modern döneme atıfta bulunarak inceleyen bir kitap. Peter Stearns, kitapta toplumlarda çocukların rolüne yönelik tutumların nasıl geliştiğini kültürler arası bir bakış açısı ile inceliyor. Kitap, çocukluğu küresel bir çerçeve içerisinde ele alarak, farklı toplumların neden farklı yaklaşımlar geliştirdiği ve zaman içinde toplumların çocukluğa yaklaşımının nasıl değiştiğinden yola çıkıyor ve günümüzde çocukluğu anlamak için önemli bir bakış açısı sunuyor.

Bu geniş kapsamlı çalışmada, çocukların aile içindeki rollerine, eğitim, çocuk hakları gibi önemli konulara, çocuklara ilişkin geleneklere, savaşların ve küreselleşmenin çocuklar üzerindeki etkilerine, çocuk işçiliği, tüketimcilik gibi önemli sorunlara değiniyor."

- Uzm. Klinik Psikolog Merve Demir

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786059203753
Yayın Tarihi :2018-03-27
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Çocukluğun Tarihi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :320
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 200
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Hilal Dikmen
Çevirmen   : Büşra Uçar
Yayın Yönetmeni   : Sedat Demir
Yazar   : Peter N. Stearns
Grafiker   : Barış Şehri
Editör   : Merve Demir
Çevirmen   : Hilal Dikmen;Büşra Uçar
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler