Kapitalizm, son büyük krizi olan 2008 küresel finansal krizinden tam olarak çıkamamışken, önce salgının neden olduğu resesyonu ve ardından Rusya-Ukrayna savaşının yol aç-tığı gıda ve enerji krizi ile tarihinin en yüksek enflasyonunu yaşadı.
Son 40 yıla damgasını vuran neoliberalizm ise emek sömürüsünü, eşitsizlikleri ve yoksulluğu daha da artırıp, iklim yıkımını hızlandırırken, kapitalizmin krizlerine çözüm olamadı. Bu süreçte ulus devletler giderek daha fazla otoriterleşti, demokratik hak ve özgürlükler askıya alındı ve krizin faturası en acımasız biçimde emekçilere ödettirildi.
Diğer yandan, insanların krizsiz, emekten yana, eşitlikçi, doğa ile uyumlu, ezilen kimlikleri ve kadını güçlendiren ekonomik kalkınma ve gelişme yollarını arayıp bulma çabaları sürüyor. ‘Demokratik Katılımcı Ekonomi’ insanlığın bu tür arayışlarının en somut örneklerinden biri. Bu, hem miadını doldurmakta olan neoliberalizme ve kapitalizme hem de geçen yüzyılın başarısız reel sosyalizm uygulamalarına karşı bir seçenek oluşturma iddiasında bir paradigma. Bu kitapta, Demokratik Katılımcı Ekonomi ve Türkiye için bu paradigmadan üretilmiş kısa ve uzun vadeli ekonomi programı anlatılıyor.
Prof. Dr. Mustafa Durmuş

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057296887
Yayın Tarihi :2023-04-22
Orjinal Adı :Demokratik Katılımcı Ekonomi Demokratik Cumhuriyet Yolunda Bir Geçiş Ekonomisi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :351
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mustafa Durmuş
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler