Bugüne kadar "dış politika" ile "diplomasi" kavramları karıştırılmış, "diplomasi" kavram olarak ihmal edilmiş, "dış politika"nın bir alt ürünü olarak görülmüş ve bu yüzden üzerinde fazla durulmamış ve akademik çalışmalara konu olmamıştır. Gerçekte, diplomasi başlı başına bir politika değil politikayı uygulayan bir araç ya da araçlar bütünüdür ve dış politika ile birbirini tamamlar; başka bir tanımla politika stratejiyi saptarken, diplomasi de taktikleri yürütür.
Yıllarını Türk Dışişleri'nde geçiren "kırk yıllık diplomat" Temel İskit, eserinin kendi deneyimlerinden süzülen araştırma ve incelemelere dayandığını ve "diplomasi"nin dış politikanın bir aracı olduğunu belirtiyor, modern diplomasinin kurum ve araçlarını ele alırken ise kendi bilgi ve deneyimlerinden yararlandığını özellikle vurguluyor. Türkiye'de diplomasiyi ilk kez tarihi, teorisi ve uygulaması ile birlikte ele alan bu kitapta, ikili ve çok taraflı diplomasi türleri, müzakereler, antlaşmalarla birlikte Türkiye Cumhuriyeti diplomasisi ve kurum olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı inceleniyor.
Kendi alanında bir ilk olan bu eserin başvuru kitabı olarak önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.
Yazar, 5. Baskı'da, tüm metni gözden geçirerek, eseri genişletmiş bulunmaktadır.

Bu eser, zahmetli bir emeğin ürünü ve emekli büyükelçi, değerli diplomat Temel İskit'in engin deneyimi ile bilgisinin müstesna bir bileşimidir. Alışılmış yaklaşımlardan farklı bir biçimde ele alınmış olan bu değerli eseri herkese özellikle gençlere ve öğrencilere içtenlikle tavsiye ederim.
Prof. Dr. Ali Bozer, Eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı

Diplomasi kavramını ilk defa Türkçede kapsamlı biçimde ele alan bu eser için Temel İskit'i kutluyorum. Kitap dış politikanın başlıca aracı olmakla birlikte ondan bağımsız bir inceleme alanı olan diplomasi sanatının başlıbaşına değer ve yararının anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Bunun yanısıra kitap, Türk diplomasi mekanizmasının işlevi ve çalışma biçimi hakkında gerçekten doyurucu bilgiler ve isabetli değerlendirmeler içermektedir.
İlter Türkmen, Eski Dışişleri Bakanı

Bu kitap bir diplomasi üniversitesi görevini yerine getiriyor. Başından son sayfasına kadar bilgi ve deneyim yüklü. Eğer komplo teorilerinin yanıltıcı heyecanından kurtulup gerçekleri görmek; Türk hariciyesinin yıllar içinde değişen konumunu, asker başta diğer kurumlarla ve iktidarla ilişkilerini, ülkenin dış ilişkilerinin hangi ellerde ve nasıl oluşturulduğunu öğrenmek istiyorsanız, Diplomasi bir başucu kitabı değerinde.
Mehmet Ali Birand, Gazeteci-Yazar

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786053992578
Yayın Tarihi :2015-03-12
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Diplomasi; Tarihi, Teorisi, Kurumları ve Uygulamaları
Baskı Sayısı :5.Baskı
Sayfa Sayısı :531
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 230
Emeği Geçenler :
Yazar   : Temel İskit
Editör   : Bora Bozatlı
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler