Spinoza Freud'u okusaydı hangi kavramları benimser, hangilerini eleştirirdi? Bilinçdışı, ölüm dürtüsü, Oidipus kompleksi ne ifade ederdi ona? Peki ya Freud neden Spinoza'yı dikkatli okumamış olabilir? Okusaydı conatus hakkında ne düşünürdü? Ethica'da ifadesini bulan duygu ve etkilenme teorisine nasıl yaklaşırdı?
Sıradışı bir kitapla karşı karşıyayız: Bu ve benzeri sorulara cevap vermek için Michel Juffé aralarında neredeyse iki yüzyıl bulunan, biri öncelikle filozof (ama psikolojinin öncüsü de sayılan bir filozof) öbürü psikanalizin kurucusu olarak görülen iki düşünürün metinlerini birbirileriyle konuşturmak istemiş; bir başka deyişle, bu iki düşünürün ortak noktalarının yanı sıra ayrıldıkları noktaları belirlemek, birbirlerinin düşüncelerine getirecekleri eleştirileri ortaya çıkarmak için Spinoza ile Freud'u mektuplaştırmış. Bu karşılaşmadan da felsefe ve psikanalizle ilgilenen okurlarımızın zevkle okuyacağı dört dörtlük bir inceleme doğmuş.
YAZAR HAKKINDA: 1945 doğumlu Fransız filozof. Çeşitli üniversite ve yüksek okullarda felsefe, eğitim ve iletişim gibi konularda dersler verdi; birtakım kuruluş ve şirketlerde iletişim konularında danışmanlık yaptı. 2000'lerin başından beri çevre sorunlarıyla ilgilenen Michel Juffé bu alanda da çeşitli resmi görevler üstlendi. Diğer kitapları arasında şunları sayabiliriz: A corps perdu, L'accident du travail existe-t-il? (Yarım Beden: İş Kazası Diye Bir Şey Var mı?, Seuil, 1980), La tragédie en héritage, de Freud à Sophocle (Trajedi Mirası: Freud'dan Sophokles'e, Eshel, 1999) ve Café-Spinoza (Spinoza Kahvesi, Le bord de l'eau, 2017).

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786053161271
Yayın Tarihi :2018-04-20
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :320
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Siren İdemen
Yazar   : Michel Juffé
İlgili Eserler