Bu çalışma; ideoloji nedir onu doğuran sebepler ona kaynaklık eden doktrinler; din felsefe ve bilimle ilişkisini ele alır. Yanısıra Materyalizm İdealizm Sekülerim Demokrasi Hümanizm Pozitivizm Kapitalizm; Sosyalizm Komünizm Liberalizm Milliyetçilik Anarşizm Faşizm Muhafazakarlık ve Feminizm gibi başlıkları da ele alıp işlemiştir.

Tarihe rengini veren fikriyatlara baktığımızda bazı felsefe tarihçileri; 16. yüzyıla Hümanizm Yüzyılı 17. yüzyıla Rasyonalizm Yüzyılı (ki bu dönem tasavvurunun karakteristik özelliği dinin rasyonalize edilmesidir) 18. yüzyıla Aydınlanma Yüzyılı 19. yüzyıla da İdeoloji Yüzyılı demişlerdir.

Bu süreç devamında bilgi/bilişim ya da teknoloji yüzyılı diye adlandırılan yeni ve hızlı bir sürece girilmiştir. Bu gelinen süreç Becon'un Bilgi güçtür sözünü fazlasıyla haklı çıkarmış ve onu elde etmenin meyveleri kendini; güç servet ve medeniyet olarak göstermiştir.

Gerçekten de bilgi güç bilmek moral ve tanımak ise erdemdir. Şu hâlde ümmet yaşadığı çağı fikren ve aslen bilmek zorundadır. En azından modern toplumu şekillendiren bu fikri ideolojik özü bilmelidir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786058003002
Yayın Tarihi :2021-07-28
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :320
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Selahattin Çelik
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler