Format Kitap
Barkod 9789758240340
Yayın Tarihi 2001-02-28
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 896
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Jürgen Habermas
Çevirmen   : Mustafa Tüzel

Habermas, 21. yüzyılın Kapital ´ i olarak okunabilecek bu yapıtında, Marksist kuramın üretim araçları / üretim ilişkileri paradigmasının yetersizliğini, bu paradigmaya iletişimsel eylem ve yaşama evreni kavramlarını da ekleyerek oluşturduğu iletişimsel eylem kuramıyla aşmayı öneriyor.

Jürgen Habermas, Sosyal Bilimlerin Mantığı Üzerine´de temeli atılmış olan kapsamlı ve yeni bir eleştirel toplum kuramı oluşturma projesini İletişimsel Eylem Kuramı´nda doruğa ulaştırıyor. Jürgen Habermas´ın önceki yapıtları bu çalışmanın ön hazırlıkları olarak okunabilir. İletişimsel Eylem Kuramı, Habermas´ın 20. yüzyılın sosyoloji, dilbilim, tarih, antropoloji, görüngübilim ve sistem kuramı gibi bellibaşlı disiplinlerini eleştirel bir gözle ele aldığı ve Weber´den Adorno´ya uzanan düşünürler ve filozoflar dizisiyle tartıştığı başyapıtıdır.

İletişimsel eylem kavramı, birbirleriyle ilişkilendirilmiş üç konu bütününü kapsıyor; bunlar, iletişimsel rasyonellik, eylem ve dizge paradigmalarını birbiriyle bağlayan toplum tasarımı ve modernliğin çıkmazlarını iletişimsel olarak yapılanmış yaşama evreninin, bağımsızlaşmış ve biçimsel olarak örgütlenmiş eylem dizgelerine tabi kılınmasıyla açıklayan kuramsal bir yaklaşım.

devamını oku..
Etiketler : Felsefe
Kategori : Felsefe Dizisi
% 10
indirim
72.00
Liste Fiyatı : 80.00
Kazancınız : 8.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.