İSRAİL DEVLETİNİN ARKASINDAKİ ON MİT VE GERÇEKLER...

Ilan Pappe, İsrail'in en cesur ve ilkeli tarihçisidir.
John Pilger

Sürgünde yaşayan ve İsrail'in politikalarına karşı çıkan en önemli tarihçi... Aynı zamanda gerçek bilgiyle ve empati kurarak Filistin'den yana yazan az sayıda İsrailliden biri.
Avi Shlaim, Guardian

İsrail Hakkında On Mit, Filistin kurtuluş mücadelesiyle yeni ilgilenmeye başlayanlar için kullanışlı bir giriş kitabı, ama aynı zamanda bundan daha fazlası. Pappe'nin kitabı, İsrail'in kurucu mitlerinin, Filistin halkı üzerindeki baskıyı devam ettirmek için bir propaganda aracı olarak nasıl da ikna edici ve basit bir şekilde kullanıldığını açıklamak isteyen kıdemli ilgililer için de değerli bir kaynak sağlıyor.
Electronic Intifada

İsrailli tarihçi Ilan Pappe, işgalin 50. yılında yayımlanan bu ezber bozan kitabında, günümüzdeki İsrail devletinin kimliğine ve kökenlerine dair en tartışmalı konulan ele alıyor. Ilan Pappe'nin incelediği, medya tarafından bitmek tükenmek bilmeden her gün tekrarlanan, askeri baskıyla dikte edilen ve dünya hükümetleri tarafından sorgusuz sualsiz kabul edilen on mit, bölgesel statükoyu güçlendirmeye yarıyor. Pappe, bir yandan Balfour Deklerasyonu döneminde Filistin'in boş bir ülke olduğu iddiasını sorgularken, diğer yandan Siyonizmin oluşumu ve ulus inşasının erken dönemlerindeki rolünü de masaya yatırıyor. Filistinlilerin 1948'de, anavatanlarını gönüllü bir şekilde terk ettikleri iddiasına yanıt verirken, Haziran 1967 savaşının seçeneksiz bir savaş olduğu tezine de karşı çıkıyor. İsrail Hakkında On Mit, günümüzde de sürekli olarak gündeme gelen, Kudüs'ün statüsü, yerleşim yerleri, işgal ve sömürgeleştirme politikaları, Yahudilerin ülkesiz bir halk olduğu, Siyonizm, Musevilik ve sömürgecilik ilişkisi, İsrail'in Ortadoğu'daki tek demokrasi olduğu iddiası, Oslo Barış Görüşmeleri, Gazze, İki Devletli Çözüm gibi konuları masaya yatırıyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786059386258
Yayın Tarihi :2018-02-03
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :224
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ilan Pappe
Çevirmen   : S. Erdem Türközü
Editör   : Bülent Özçelik
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler