Diğer Resimler

Egemen ideoloji, ataerki kurumunun feodalizmden kalma bir zihniyet olduğunu, modern çağın başlamasıyla kadınların özgürleştiğini iddia eder. Kadının Konumu Nasıl Değişti? bu görüşün doğruluğunu araştırıyor ve çok farklı bir sonuca ulaşıyor.

Sheila Margaret Pelizzon, Ortaçağ'da ve erken modern çağda Batı Avrupa'da kadının evlilik, aile, miras, çalışma hayatı ve kamusal alandaki konumunda meydana gelen değişimi inceleyerek toplumsal cinsiyetin feodalizmden ziyade kapitalizmin bir yapısal öğesi olduğunu saptamaktadır. Modern çağın ürettiği ataerki, kadını aile ve toplum içinde tâbi bir konuma itmiştir. Ataerki, erkeklerin kapitalist düzene desteğini sağlamış, kadını ucuz işgücüne dönüştürmüş ve sermaye birikimine destek olmuştur.

Bu çalışma feministlerin tarih dışı ataerki kavramını çürütmektedir. Kadınların evden çıkıp üretime katılmakla tâbi olma sorunlarının çözüleceği yolundaki görüşü de çökertmektedir. Kadının toplumsal konumunu incelemekte kullandığı çok yönlü tarihsel maddeci yöntem, kadın sorununa geniş bir perspektif sunmaktadır.

Kadının Konumu Nasıl Değişti? bilimsel yönüyle Ortaçağ ve erken modern Avrupa tarihçilerinin, tarihle ilgilenen sosyologların, çalışma ilişkilerini inceleyen tarihçilerin ve toplumsal cinsiyet araştırmacılarının, genel yaklaşımı ve anlatımıyla da meslekten olmayan tarih meraklılarının ilgisini çekecektir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755336244
Yayın Tarihi :2020-09-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Kadının Konumu Nasıl Değişti? - Feodalizmden Kapitalizme
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :448
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Cem Somel
Çevirmen   : İhsan Ercan Sadi
Yazar   : Sheila Margaret Pelizzon
Editör   : Cem Somel
Grafiker   : Aslı Sezer
Dizgici   : Yalçın Ateş
Çevirmen   : Cem Somel;İhsan Ercan Sadi
İlgili Eserler