Format Kitap
Barkod 9786055063085
Yayın Tarihi 2016-06-14
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 568
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 155 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Fırat Mollaer

Modern insanın benlik saplantısı ile iktidarların, aslında kendi ben¬liklerine hapsolmuş ve içe kapanmış bireyler üzerinde tatbik ettikleri politikalar bir ironiyi de gözler önüne serer: Bir yanda ben kimim, ne istiyorum, neyi değerli ve önemli buluyorum, hayat benim için ne anlam ifade ediyor gibi daha çok kişisel arzu ve idealleri dile getiren bir kendini tanımlama ve keşfetme ihtiyacı, insanları, gene kendi ben¬likleri merkezinde daha çok yüzeysel psikolojik okumalara ve ara¬yışlara yöneltirken, diğer yanda hayatın farklı alanlarına hükmeden egemen otoriteler, kimliklerin doğmasına yol açan aidiyet hissi etra¬fında inanç ve bağlılıkların, anlam ve değer dünyasına yönelik olguların nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir benlik anlatısı geliştirirler ve özellikle medya aracılığıyla bu söylemsel pratiklerin yaygınlık ka¬zanmasına çalışırlar.
Kapitalist dünyaya özgü bu durumda, siyasi, ekonomik ve toplumsal gruplar var olmak için süreklilik arz eden bir gerilime ve çatışmaya ih¬tiyaç duyarlar; çünkü grup içi bağlılıkları, dayanışmayı ancak bu şekil¬de canlı tutabilirler. Böylece söylem siyasetlerinin ve algı yönetim¬lerinin pratikleri altında şaşkına dönen ve ezilen yığınlar yeniden ken¬di yalnızlıklarına dönerler ve bireysel anlam arayışı umutsuzca sürüp gider.
Kimlik siyaseti ve kimlik politikaları üzerindeki tartışmaların bu denli çok olması tamamen modernliğe özgüdür. Bu yüzden, sözde kapsa¬yıcı ve kuşatıcı birer söylem iddiasıyla sunulan ve ayrıştırılan milli, dîni, siyasi, kültürel vb. kimliklerin, bireyin toplumsal, kamusal, kişi¬sel alandaki taleplerini ve ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığı büyük bir soru işaretidir. Ve bu minvalde kişisel benliğin sürekliliğinin, aynı¬lığının, özdeşliğinin nasıl olduğu ve olması gerektiği ile aidiyetlerinin, bağlılıklarının nasıl ve ne şekilde sağlandığı ve bunlar üzerinde otorite kurma biçimleri etrafındaki tartışmalar hararetle devam etmektedir...
HomiBhabha, Edward Said, Stuart Hall, Nancy Fraser, Craig Calho¬un, Alberto Melucci, Bhikhu Parekh, Costas Douzinas, Kevin Robins ve diğer düşünürlerin bu sahadaki gözden kaçırılmayacak katkıları Türkçede ilk kez yankı bulmaktadır.

devamını oku..
Etiketler : Sosyoloji
Kategori : Sosyoloji
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
% 15
indirim
40.80
Liste Fiyatı : 48.00
Kazancınız : 7.20
Miktar :  
Adet

Stokta var
Aynı Gün Kargo   
Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim