BİR SOLUKTA DÜNYANIN VE UYGARLIĞIN TARİHİ…

Yazdığı yirmiden fazla kitap ve aldığı çok sayıda uluslararası ödülle adından söz ettiren, Dünya Tarihi kitabı Türkçenin yanı sıra pek çok dile tercüme edilen usta tarihçi William H. McNeill, okurlarının karşısına bu kez oğluyla birlikte kaleme aldığı Kısa Dünya Tarihi’yle çıkıyor.

İnsanlık olarak daima geçmişimizi merak ederiz. İnsan türünün nasıl ortaya çıktığına, dünyayı nasıl etkilediğine ve dünyanın insanı nasıl etkilediğine dair sorular sorarız. Kimimiz bu soruların üzerinde pek durmazken, kimimiz ise ciddi araştırmalar yapar, yoğun şekilde çalışır ve cevaplar üretir. Ünlü tarihçiler William H. McNeill ve John R. McNeill da bu sorulara ciddi araştırmalarla cevap vermek isteyenlerden.

İlk uygarlıklar nasıl, ne zaman ve nerede ortaya çıktılar?
Yahudilik, Hıristiyanlık, Budizm ve İslam, doğdukları coğrafya ve ötelerinde nasıl birleştirici güç haline geldi?
Neden tarım yedi kez, buhar makinesi ise bir kez icat edildi?
Ticaretin ve etkileşimin artışı insanlığı nasıl geliştirdi?
Baba-oğul iki önemli tarihçi, dünyaya batı odaklı bakmak yerine bu sorulara daha geniş pencereden özgün cevaplar bularak okuru Japon Takımadaları’ndan Meksika Körfezi’ne, Afrika savanalarından Sibirya’nın donmuş tundralarına eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Kısa Dünya Tarihi, Gılgamış gibi antik krallardan Napolyon gibi şanlı imparatorlara, mucitlerden bilim adamlarına, Mezopotamya’dan Roma’ya, Rönesans’tan Fransız Devrimi’ne, Yüz Yıl Savaşları’ndan İkinci Dünya Savaşı’na insanlığın bugüne dek göçlerle, savaşlarla, büyük kıyımlarla, ticaretle ve devrimlerle etkileşime girdiği uygarlık noktalarına odaklanıyor ve yoğun bir okuma deneyimi sunuyor.
Çevresel veya kültürel her türlü kalıptan kaçınan Kısa Dünya Tarihi, zengin, canlı ve sürükleyici anlatımıyla bizi dünya ve insanlık tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Kısa Dünya Tarihi, insanlığın binlerce yıllık tarihini merak eden herkesin okuması gereken bir kitap.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786256989429
Yayın Tarihi :2023-04-13
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Kısa Dünya Tarihi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :1
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : William H. Mcneill
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler