İspanyol tarihçi ve Dominiken rahibi. Ağustos 1474de Sevillada doğdu. Orta sınıf bir tacir olan babası, aynı zamanda Kristof Kolombun da yakın arkadaşlarından biriydi. Bu vesile ile Kolombun yolculuklarından birine de katılmış olan Bartoloméo de las Casas, 1510 yılında Kübada papazlık görevine getirildi. Aynı zamanda, seferlere katılmış olması dolayısıyla kendisine encomienda denilen toprak parçası verildi.
Ancak bu süreçte şahit olduğu zulüm, şiddet, soykırım gibi dehşet verici olaylar sonrasında verilen bu toprak parçasını tüm köleleriyle birlikte iade ederek, 1515te İspanyaya döndü. Burada yaşadıklarını anlatarak, Kızılderililerin haklarını korumak üzere bir yasa çıkarılması için çalışmalar yaptı, komisyonlarda yer aldı. Alınan tüm tepkilere rağmen (toprak sahipleri türlü çıkar çatışmaları sebebi ile buna şiddetle karşı çıkmışlardı) Encomiendalardaki yerlilerin daha iyi koşullarda yaşamaları yönünde bir yasa çıkarılabilmiş olsa da, bu yasa uzun ömürlü olamadı. Mücadelesini sürdürebilmek için Chiapas Piskoposluğuna atanmayı istedi fakat görev yaptığı süre içerisinde karşılaştığı zorluklar onu yıldırdığından bu görevinden de istifa etti ve 1547de tekrar İspanyaya döndü. Mücadele ile geçen ömrü 1566 yılında Madridde sona erdi.
Sömürgecilik uygulamalarında pek fazla bir değişikliğe yol açmasa da, kölelik ile ilgili yaşananları ilk ağızdan anlatması bakımından bir ilktir ve tarihte önemli bir yere sahiptir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054777624
Yayın Tarihi :2014-10-24
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Kızılderililer
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :145
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :140 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Bartolomeo De Las Casas
Çevirmen   : Halim Hayrettin İlter
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler