"İnsanlar açtır çünkü zenginler en fazlasını alır. Hayatı sadece bir araç olarak görmeyenler hayatın değerini anlayabilir"
Dao De Jing (Laozi)

Kararların belirli bazı kişiler tarafından, ne kadar sermaye biriktirileceği, aç gözlülük ve tüketimcilik temelinde alındığı bir iktisadi sistem içinde, tam anlamı ile uyumlu bir uygarlığa ulaşmanın hiçbir yolu olmadığı kesindir. Böylesi bir toplumda "sosyal ilişkiler, toplumun kapitalist ekonomisinin egemen güçlerinin bir yansımasına dönüşür".
Harry Magdoff ve Fred Magdoff

Uyumlu bir uygarlık, toplumsal denetim altında bir ekonomi ve siyaseti gerektirir. Bu toplumlar şunlar için çaba gösterir: (1) Anlamlı bir demokratik süreç yolu ile özdenetim, (2) önemli hayati ihtiyaçların temini için özyeterlilik, (3) herkesin temel maddi ihtiyaçlarının -fazlasının- karşılandığı iktisadi eşitlik ve (4) üretim, yaşam ve ulaşam alanlarında ekolojik yaklaşımın benimsenmesi.
Fred Magdoff

Sosyalist kültür, hemen şuracıkta, gözlerimizin önünde değildir. O, keşfedilmesi gereken bir geleceğin parçası, hayal gücünün yaratıcılığına açık bir uygarlık projesidir... Geleceğin inşası, ne kadar uzak olursa olsun, bugünden başlar.
Samir Amin

Kapitalizm yüz milyonlarca insana gıda, eğitim ve tıbbi bakım sağlamak konusunda daima başarısız olmuştur. Eğer küresel ekolojik krizin üstesinden gelinemezse kapitalizm insanlığın tümünü başarısızlığa uğratacaktır. Yapılması gereken seçim yeterince açık değil mi?l
Minq Li

Üretimin genel kullanım değeri yapısında, çoklu mücadelelerimizi birleştirerek devrimci bir süreçte insanlığın kendi hareketlenmesi olmaksızın herhangi bir dönüşüm tasarlamak mümkün değildir... Eğer insanlık dünyayı kapitalizmin, yaratıcılığı ortadan kaldıran yıkıcılığının sonucu olarak sürüklenmekte olduğu felaketten alıkoyacaksa, bu ancak evrensel düzeyde olabilir. Nihayetinde bu hem doğa ile insan metabolizması hem de insanın üretim faaliyeti ile insan özgürlüğü meselesidir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054979325
Yayın Tarihi :2015-01-08
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Marx, Doğa ve Yıkımın Ekolojisi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :234
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Victor Wall
Yazar   : John Bellamy Foster
Yazar   : Samir Amin
Yazar   : Fred Magdoff
Grafiker   : Şahan Yatarkalkmaz
Yazar   : Ricardo Dobrovolski
Yazar   : Brett Clark
Yazar   : Richard York
Yazar   : Victor Wallis
Yazar   : Minq Li
Yazar   : John Bellamy Foster;Ricardo Dobrovolski;Fred Magdoff;Brett Clark;Richard York;Samir Amin;Victor Wall
İlgili Eserler