Genel bir tanımla kent; farklı sosyal sınıflardan bireylerin, yapay çevrenin doğal çevreye baskın geldiği bir ortamda, belli kurallara uyum sağlayarak yaşamlarını sürdürdükleri yerleşim yeridir. İnsanlığın tarihi kadar eskiye dayanan sosyolojik düşüncede kent ve kent yaşamı önemli bir yer tutmuş, bilimsel bir disiplin olarak sosyoloji de başından itibaren kenti inceleyen alanlardan biri olmuştur.

Son yıllarda bu alandaki araştırmaların odak noktalarından biri, “mekân” kavramı ve bu kavramın toplumsal dinamiklerle etkileşimidir. Kent mekânı coğrafyanın toplumsal bir forma bürünmesini simgeler ve bu dönüşüm sosyolojinin en kritik alanlarından birini oluşturur. İnsan faaliyetlerinin büyük ölçüde mekânda gerçekleşiyor olması, mekânı insan hayatının vazgeçilmez bir unsuru hâline getirmiştir.

Mekânın Toplumsallığı: Kentte Sosyomekânsal Sistemler’de alanında uzman araştırmacılar; ev, müze, AVM, stadyum, mabet, meydan, park, çarşı-pazar, sokak-bulvar, mahalle gibi kentsel mekânları merkeze alarak, bu mekânların birey ve toplum yaşamındaki kritik rolünü analiz ediyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786256309319
Yayın Tarihi :2024-06-08
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Mekânın Toplumsallığı;Kentte Sosyomekânsal Sistemler
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :1
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mehmet Karakaş
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler