"Falih Rıfkı Atay’ın sürükleyici, zengin muhtevalı, zıt görünüm ve olaylara dayanarak tezlerini savunan bir üslubu vardır.”
Prof. Dr. İlber ORTAYLI

“Türk inkılapçılarının adı, Kemalizm’dir. Kemalizm’de en büyük kıymet 1919’dan 1932’ye kadar süren Türkiye tecrübeleridir. Kemalizm’in bu tecrübelerinden her zamanın inkılapları ders alacaktır. Biz de, Leninizm’in Rusya’daki, Mussolinizm’in İtalya’daki tecrübelerinden istifade edebiliriz. Türk yığınlarının terbiyesi için Moskova’nın yığın terbiyesi metotları, devletçi Türk iktisatçılığı için faşizmin korporasyon metotları, yepyeni kafa ve ruhta bir cumhuriyet genci yetiştirmek için her iki inkılabın çocuk ve genç yetiştiren metotları adım adım tetkik edeceğimiz şeylerdir.
Kemalizm; durulmuş, kitaplaşmış, idareleşmiş bir dava değildir. Yürüyen, kımıldayan, arayan, canlı ve oynak bir ihtilaldir. Bu ihtilalin gözünün her tarafa doğru açık olması lazım gelir. Yalnız bir esasta sarsılmaz bir taassup güderiz: Kemalizm’in Türk ve Türkiyeci, müstakil ve istiklalci karakterine candan bağlı kalmak.”

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057531780
Yayın Tarihi :2024-02-07
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Moskova - Roma
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :96
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Falih Rıfkı Atay
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler