Kendisiyle yapılan bir söyleşide eserlerinde neden hep benzer konuları işlediği sorusu üzerine, Ben aşk ve ölüm üzerine yazarım. Bunlardan başka yazılacak bir konu olabilir mi? diyen Arthur Schnitzler (1862-1931) XIX. yüzyıl sonu Viyanasının çöküş dönemini anlatan bir yazardır.
Tanınmış öyküsü Teğmen Gustl, Almancada birinci tekil kişi ağzından yazılmış, bilinç akışı tekniği kullanılan ilk öyküdür. Bu olumsuz kahraman öyküsü, ordunun tutucu kurallarını ve kabuktan ibaret onur anlayışını hedef alır. Öykü, Schnitzlerin tıbbi kurul üyesi olarak sürdürdüğü yedek subaylık görevinden ayrılmak zorunda kalmasına neden olur.
Freud, Schnitzlere yazdığı bir mektupta, Sizin önsezilerinizin gücü ve duygusal gözlemlerinizin güncelliği sayesinde izlenimlerim zenginleşti; bunlar diğer insanlar üzerinde yorucu çalışmalar sonucu elde edebildiğimden çok daha fazlaydı, diye itiraf eder.
Yaşadığı yıllardan başlayarak, oyun ve öyküleri birçok kez sinemaya uyarlanan Schnitzler, II. Dünya Savaşı yılları sayılmazsa, Almanca konuşulan ülkelerde en çok uyarlanan yazarların başında gelmektedir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789754067309
Yayın Tarihi :2013-10-01
Orjinal Adı :Ölüler Susar
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :144
Kapak :
Kağıt :
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Arthur Schnitzler
Çevirmen   : Süreyya Güran
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler