“Otoriter popülist partiler toplumdaki ayrışmaları yumuşatmaya çalışmak bir yana, toplumun karşıt ve çatışan kamplara bölünmesini daha keskinleştirmeye, derinleştirmeye ve daha geniş toplum kesimlerine yaymaya çalışmaktadır.
Otoriter popülist iktidarların neo-liberal politika araçlarını da devreye sokarak kendilerine yakın buldukları kişileri ve kesimleri kollarken diğerlerini kaynaklardan ve fırsat eşitliğinden mahrum etmesi, toplumsal gerilimlerin ve çatışmaların tırmanışa geçmesinin başlıca nedenlerinden birisidir. 21. Yüzyılın ilk çeyreğinin sonuna gelinirken sağ-sol, emek-sermaye, farklı uygarlıklar ve kültürler arasında var olan gerilimler ve çatışmalar kuşkusuz devam etmektedir. Bununla birlikte otoriter popülizm ile demokrasi arasındaki gerilim, siyaset dünyasının en önemli çatışma eksenlerinden birisi haline gelmiştir. Otoriter popülist partiler ve iktidarlar, birbirleriyle fikir, görüş ve deneyim alışverişi yapmanın ötesinde ittifaklar oluşturmakta, hatta müttefiklerini destekleme amacıyla başka ülkelerin iç siyasetine müdahale edebilmektedir. Günümüzde popülistlerle demokrasiyi savunanlar arasındaki çatışma tüm dünyaya yayılmış, otoriter popülizm tüm dünya için barışa ve istikrara yönelik büyük bir tehdit haline gelmiştir.”
Bu kitap, Prof. Dr. Fuat KEYMAN, Prof. Dr. Şule ÖZSOY BOYUNSUZ, Prof. Dr. Ersin KALAYCIOĞLU, Prof. Dr. İlter TURAN, Doç. Dr. Galip YALMAN, Doç. Dr. Şebnem YARDIMCI GEYİKÇİ, Doç.Dr. Burak COP, Dr. Hakan YAVUZYILMAZ ve Dr. Tuğçe ERÇETİN katkılarıyla bu konulara değinmiştir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786056981838
Yayın Tarihi :2023-09-28
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Otoriter Popülizm ve Demokrasi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :256
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Sencer Ayata
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler