Amerika Birleşik Devletleri’nin, ince zekası ve entelektüel doluluğuyla ünlü kurucu isimlerinden, gerçek bir “çok yönlü bilge” Benjamin Franklin; ve onun nesiller boyu Amerikalılar tarafından temel öğüt kitabı olarak görülmüş Özyaşamöyküsü…

Tarih boyu bu denli değer görmüş kitap sayısı oldukça azdır. Nesiller boyu değerini kaybetmemiş ve ders kitabı olarak okutulmuş, her gencin elinde bir şekilde bulunmuş bu Özyaşamöyküsü, son haliyle hayata geçtiği 1790’lardan bu yana hiç gündemden düşmemiştir.

Sadece Amerika’da değil, dünya çapında büyük bir ilgi görmesinin sebebi, siyaset ve toplum üzerine anlatılardan ziyade bireyin özüne dair doğru tespitleri bünyesinde barındırmasıdır diyebiliriz. Bu kitap, ayrıca, döneminin ilk kişisel gelişim kitabı vazifesini görmüştür. Fakat basit bir teşvik kitabı olmaktan çok daha fazlasıdır, oldukça samimi ve yalın ifadelerle Franklin’in iç dünyasına girdiğimiz bu metin, yanlışlar ve doğrular ile, utanç ve zafer anları ile birlikte bir insani bütünlük taşımaktadır.

Çocuğuna mektuplar şeklinde başlayan, yaşamına dair bilgi kırıntılarının bir araya getirilmiş hali diyebileceğimiz Franklin’in Özyaşamöyküsü, samimiyetini belki de buna, en başta kitap olarak yayımlanmak için yazılmamış oluşuna borçludur.

Böyle bir “zamansız” eserin, ünlü Franklin’in Özyaşamöyküsü’nün Türkçe yazınında yeri olmalıydı diye düşündük ve bu metni büyük bir istekle okuyucularımıza kazandırdık.
Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Ömer Alkan

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786257599238
Yayın Tarihi :2021-12-16
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Özyaşamöyküsü
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :229
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Benjamin Franklin
Çevirmen   : Derya Engin Nalıncı
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler